tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Kıkırdak Yırtığı

Koruyucu kıkırdaktan oluşan iki küçük disk, medial menisküs ve laterai menisküs, femur (uyluk kemiği) ve tibia (baldır kemiği) arasında bulunur. Kıkırdak yırtığı, bir tenis topuna vurmak için dönerken ya da basketbolda rakibin etrafından dripiing yaparken (top sürerken) olduğu gibi, dizin üzerine ağırlık binmişken burkulması durumunda hasar görebilecek olan bu iki yapıyla ilgilidir.

SEMPTOMLAR
Bir menisküs yırtığının semptom­ları; ağrı (özellikle diz düz tutuldu­ğunda), eğilme, şişme, çıtırdama ve dizin kilitlenmesini içerir.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Doktorunuz dizinizin röntgenlerini çekebilir ve teşhisi doğrulamak için manyetik rezonans görüntüleme ya da artroskopi (bir tür endoskopi, kulla­nabilir. Geçmişte cerrahlar geniş bir insizyondan (keşiden), yaralanmış menisküsün tamamını (alırlardı) çıkarırlardı. Daha sonra, bunun bazı kişilerde artrite ve şekil bozuk­luklarına neden olduğu anlaşıldı. Bugün cerrahlar, artroskopik bir ameliyatla menisküsü onarmakta ve menisküsün olabil­diğince çok kısmını korumakta­dırlar. Bu teknik cerrahlann sadece menisküsün yırtılmış kısımlarını alıp hasar görmemiş kısımlarını bırakmalarına olanak sağlamak­tadır.

İyileşme yaklaşık bir ay alır. Ümit vaat eden deneysel bir yöntem; kişilerin kıkırdak yapan dokularının örneklerini almayı, bunların test tüplerinde tekrar üremelerini sağlamayı ve sonra bunlan yeni kıkırdak gelişmesi için ekleme geri aktarmayı kapsa­maktadır. Zaman, bu tekniğin işe yarar sonuçlar verip vermeyece­ğini gösterecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular