tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Kıl

Deri içindeki köklerden çıkan ince tüylere kıl denir. Yağ bezleri kıl köklerine açılırlar ve deriy­le kafa derisine yağlı görünüşü veren cilt yağını salgılarlar Kılın rengi renk hücre­lerinin varlığına bağlıdır. Kıl köklerinin in­ce kaslarla bağlı olduğu, heyecanlanma anında tüylerin dimdik olması ile veya ur-perme denilen olayda kılların diken diken olmasıyla anlaşılır. Kıllar ortalama olarak 6 haftada 2,5 cm kadar büyürler Sonra kıl bezecığı birkaç haftadan 10-11 haftaya kadar değişen bir sure dinlenir Dazlaklık dışında saç, he­men hemen sürekli aktiftir ve her saç son uzunluğuna eriştiğinde yenilenir.

kıllara çözümVücudun üzerinde farklı türden kıllar çı­kar Fakat saçlar hem sayıları hem de u-zunlukları bakımından dikkat çekecek ka­dar farklıdır Bir insanın kafa derisinde ortalama 125 000 saç teli vardır Sarışın­lar, esmerlerden daha fazla saça sahiptir­ler Bir saç telinin ortalama uzunluğu ka­dında 4 yılda 60-70 cm ‘ye ulaşır Kesitleri sılındırik olan saçlar baştan duz olarak, oval olanlar ise dalgalı olarak çıkarlar Bir kaştaki kıl sayısı 600 civarındadır ve cmru 112 gun kadardır Yaşlanmaya baş­layan insanlarda kaşlar bukulur ve daha da uzun olur Kirpikler de hafif kıvrımlar dışında kaşlara benzer Sakalın ortalama çapı yaşam boyu artar ve sakal zamanla kalınlaşır ve sertleşir Kılların vücuttaki dağılımları cinslere göre değişir Saçların geçici olarak dökülmesi bir has­talık sonucu (tifo, kızel, pnomonı gibi) olabilir. Böyle durumlarda saçlar aniden dökülebilir ve özel bir tedavi görmeden tek­rar çıkarlar. Saç dökülmesinin saçtaki yağ bezlerinin çok çalışması ile de ilgisi ola­bilir.

Kalıtsal kellik erkeklerde genellikle başat, kadınlarda ise ikincil özellik olarak görülür. Yalnız kellik değil, kelliğin tipi de kalıtımla geçer. Saç dökülmesi tedavi ile geciktirilebilir, fakat tam olarak önlene­mez. Saçlar temiz tutulmalı, sık sık yıkanmalı­dır. Kısa saçlar için 2 haftada bir, uzun saçlar için 3 haftada bir yıkamak yeterli­dir. Saç sabunla yıkandıktan sonra iyice durulanmalı ve kurutulmalıdır. Eğer saç kuruysa yıkandıktan ve kurulandıktan son­ra biraz yağ ile ovuşturulabilir. Saçların ağarmasının nedeni henüz çözü­lememiştir. Vitamin veya diğer maddeler dahilen alınabilir, ama saçları erken kır­laşma eğiliminde olan ailelerde bu kırlaş­mayı önleyemez. Bazı insanlar saçlarını boyarlar. Ancak saçı boyamadan önoe cil­din bu boyaya tepkisini ölçmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular