tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Kilo – Kalori İlişkisi

Kilo almaya yönelik beslenme yüksek kalori içermesinin yanı sıra protein, yağ, seker, vitamin ve mineral tuzları bakımından da dengeli olmalıdır. Yemeklerin kolay sindirilebilmesi ve iştah açıcı olması için doğal tatlarını yitirmeden pişirilmeleri gerekir.

Yiyecek ve içeceklerle günlük gereksi­nimin 100 kalori aşılması vücut ağırlığı­nı yaklaşık 13 gr artırırken, aynı miktar­da günlük kalori eksiği vücut ağırlığını gene 13 gr kadar azaltır. Ölçülen ağırlığı 40 kg, ideal kilosu 50 kg olan, ev işleri yapan (sabit çarpan 30) ve günlük 1.500 kaloriye gereksinim duyan kadın örneği­ni yeniden ele aldığımızda, aşağıdaki değerler elde edilir:

Az kilo aldırıcı beslenme = 1.800 ka­lori
fark 300 kalori = 39 gr’lik günlük ka­zanç
(3×13 = 39).
Orta kilo aldırıcı beslenme = 1.875 kalori
fark 375 kalori = 48,75 gr’lik günlük kazanç
(3,75×13=48,75).
Fazla kilo aldırıcı beslenme = 2.000 kalori
fark 500 kalori= 65 gr’lik günlük kazanç
(5×13 = 65).
Çok fazla kilo aldırı­cı beslenme = 2.250 ka lori
fark 750 kalori= 97,5 gr’lik günlük kazanç
(7,5×13 = 97,5).

Bu seçenekler arasında özellikle or­ta düzeyde ya da fazla kilo aldırıcı beslenme programları önerilebilir. Az kilo aldırıcı beslenme gözle görülür bir kalori artışı sağlamaz. Çok fazla kilo aldırıcı bes­lenme ise aşırı kalori yüklemesinden kaynaklanan çeşitli sorunlar yarattığın­dan seyrek uygulanır.

Kilo kaybı hesabı, zayıflatıcı bes­lenmede yapılan rejimin planlanmasına ve hastanın rejimi uygulama titizliğine ilişkin yararlı bilgiler verir. Kilo aldırı­cı beslenmede ise kuramsal hesabı ge­çersiz kılan birçok etken vardır. Bu açı­dan, önceden hesaplandığı gibi kilo alınamıyorsa hasta beslenme programına uymamakla suçlanamaz.

Aynı biçimde, hasta da beklediği sonucu elde edeme­diğinde uzmanı hata yapmakla suçla­mamalıdır. Sonuçlar, günlük ya da haf­talık değil, aylar ve yıllar içinde değer­lendirilmelidir. Kilo, 15 günde bir aynı saatte, aynı fiziksel koşullarda (idrar kesesinin boşaltılması vb) ve aynı giy­silerle kontrol edilmelidir.

Basit ama etkili ipuçları

Kilo aldırıcı beslenme prog­ramlarını uygulayanlar için ilk bakışta önemsiz sanılacak bazı küçük ayrıntılar etkili sonuçlar alınmasına yardımcı olabilir.

• Çay, kahve, kakao ve mey­ve sulan gibi sıvılar şekerli ve sütlü olarak içilirse alınan kalori miktarı yükselir.

• Yemeklerde tatlı, yeme alış­kanlığının edinilmesi, alınan kalori miktarını yükseltecek­tir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular