tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Kişiye Özel Beslenmede Zayıflama Hızı

• Zayıflama hızı – Zayıflamanın hızını öngörmek olanaksızdır.
Kişi zayıflamaya herhangi bir psi­kolojik ya da biyolojik direnç göster­mezse, tedavinin başlangıcındaki kilo kaybı genellikle haftada 800-1.200 gr dolayındadır.

Ama kilo verme süreci büyük deği­şiklikler gösterebilir.

– Çok hızlı olabilir. Bu durum yüksek oranda sıvı kaybı olan, beslenme den­gesi bozulmuş ve özellikle de yeterli tuz almayan kişilerde görülür. Bu du­rumda kişinin gıda alımını artırmak ve sağlıksız gidişi hemen durdurmak gere­kir. Hastaya kilo vermenin kolay bir iş­lem olmadığı, beslenme dengesininin bozulmasıyla önemli sağlık sorunları­nın ortaya çıkabileceği belirtilmelidir.

– Çok yavaş olabilir. Bu durum başta idrar söktürücüler olmak üzere zayıfla­maya yönelik çeşitli ilaçlar kullanmış kişilerde görülebilir.

– Kesintili ilerleyebilir. Bunun nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Örneğin 24-36 saat içinde 1-2 kg’lik bir kaybı izleyen 8-10 günlük bir duraklama dö­neminden sonra yeniden ani bir düşme ve duraklama görülebilir. Bütün bu du­rumlarda iniş eğrisinin düzensizliği beslenme programının erken kesilmesi­ne yol açmamalıdır.

• Tek bir besinin kesilmesi – Bazen şişmanlığa tek bir besinin aşırı tüketil­mesi yol açabilir. Öteki besinlerin tüke­timi ise bütünüyle dengelidir. Bu tip ki­şilerde genel kalori kısıtlamasına gitme­nin anlamı yoktur. Şişmanlığa yol açan besinde yapılacak kısıtlama istenen so­nucu doğurur. Ekmek, alkol, şarküteri ürünleri ve özellikle çocuklarda şekerli içeceklerin aşırı alınmasına bağlı kilo fazlalığı sık görülen bir durumdur.

Bütün bu olgularda özel beslenme programları hazırlanarak olumlu sonuç­lar elde edilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular