tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Kolesterolün Damar Sertleşmesi Yaptığına Nasıl Hükmediyoruz?

Kolesterolün damar sertleşmesi yaptığına nasıl hükmediyoruz?
Vücudun neresinde damarlar sertleşmişse onun duvarında bol miktarda kolesterol bulu­nur. Damarları sertleşmiş, miyokart enfarktüsü geçirmiş kimselerin çoğunun kanında kolesterol miktarının artmış olduğu görülmektedir. Şeker hastalığı, tiroidin az işlemesi, bazı böbrek has­talıklarına müptelâ hastaların kanındaki koleterol miktarı çok yüksektir ve bu gibi hastalar­da damar sertliği daha fazla husule gelir.

De­neysel olarak hayvanlara, bilhassa piliçlere, fazla yağlı, kolesterollü gıda verilirse hayvan­ların damarlarının sertleştiği görülmektedir. İş­te bu sebeplerden dolayıdır ki birçok kalb he­kimleri kalb hastalarına, yağdan kolesteroldan fakir bir gıda tavsiye etmektedirler. Birçok meşhur kalb hekimleri de koleste­rol teorisinin tamamen aleyhindedirler. Bunlara göre kolesterol birikmesi damar sertleşmesi­nin sebebi değil, fakat neticesidir.

Bildiğimiz birşey varsa o da damar sertleş­mesi ile kolesterolün birarada bulunuşudur, ama bunun hangisi evvel, hangisi sonra geliyor katî bilinmiyor. Esasen kolesterolün kandaki miktarının normal olarak ne kadar olması ge­rektiği hususunda da bir fikir birliği yoktur. Bazı şahıslarda kan kolesterolü normalin üç misli olduğu halde hiçbir damar sertliği belirti­si göstermezler.

Halbuki bazı hayvanların ka­nında hiç kolesterol bulunmaz, buna rağmen da­marlarında sertleşme (arteryoskleroz) husule gelebilmektedir. Meselâ Eskimolarm gıdasını başlıca yağlar ve eft teşkil eder, buna, rağmen kanlarındaki kolesterol miktarı fazla değildir ve damar sertleşmesine hiçbir istidat göster­mezler. Yakın bir zamanda ilmin bu meseleyi de halledeceği ve damar sertliğinin hakiki sebebi­nin meydana çıkacağı muhakkaktır. Sigara içmenin ve alkollü içkiler kullan­manın damar sertliği yaptığı fikri doğru değil­dir. Fakat ikisinin de kimseye faydalı olmadığı unutulmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular