tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Kronik Uykusuzluk ve Tedavi Seçenekleri

Kronik uykusuzluktan muzdarip olan kişiler için, genellikle, bir yaşam şekli düzenlemesi önerilmek­tedir. Bir uyku uzmanının yapacağı değerlendirme, sizi geceleri uyanık tutan alışkanlıklarınızı belirlemede yardımcı olabilir.

Sorununuz bir kere tanımlandı mı, doktorunuz, aşağıdaki çözümlerden bir ya da daha fazlasını önerebilir:

Uyku kısıtlaması: Uykusuzluktan muzdarip kişiler, yatakta daha az zaman geçirmenin, genellikle, daha dinlendirici bir uyku sağladığını fark etmektedir. Bazı uyku uzmanları 3 ya da 4 saat uyku ile başla­mayı önermektedir. Eğer çalar saat sabah 7:00’a ayarlanmış ise, 4 saatlik uyku kısıtlaması, ne kadar uykulu olursanız olun, sabahın 3:00’üne kadar uyanık kalmak zorundasınız demektir. Belirlenmiş bu saatler arasında iyi uyumaya başladığı­nızda, sağlıklı bir uyku miktarı tuttu­rana kadar, 15 ila 30 dakika ilave edin. Bunu bir kere başardınız mı, haftada 7 gün boyunca her gün takriben aynı saatlerde yatmaya ve kalkmaya çalışın.

Şartlanma: Bu yaklaşımda, vücudunuzu, uykusuzluk için değil sadece uyku için yatakla iş birliği yapmaya alıştırıyorsunuz. Yatağı­nızı sadece uyku ya da seks için kullanmalı, sadece uykunuz geldi­ğinde yatağa yatmalısınız. Eğer uyku tutturamıyorsanız, kalkın ve bir başka odaya geçin. Uykunuz tekrar geldiğinde yatağa dönün. Ayrıca, her gün aynı saatte kalkmalı ve şekerleme yapmamalısınız.

Gevşeme teknikleri: Bu, bazı kişilere, yorgunluklarını gidermede yardımcı olur. Biyolojik geri beslemede, vücudunuzun irade dışı hallerinden haberdar olursunuz. Gerilime karşı, hangi farklı düşüncelerin ya da gevşeme tekniklerinin, sürece dair iradi kontrolü elinize geçirmenize imkan sağlayacağını görürsünüz.

İlaçlar: Uyku sorunlarına yardımcı olabilir. Ama bazı durumlarda sadece kısa bir süre. Benzodiazepines, arada sırada alındığında ya da bir seferde sadece birkaç hafta boyunca kullanıldığında yardımcı olur. Eğer uzun periyotlar boyunca kullanılırsa, etkisizleşebilirler. Aynı şey barbiturate’ler için de geçer­lidir. Bununla beraber, daha tehli­keli yan etkiler arz ettiği için barbiturate’ler doktorlar tarafından çok daha az önerilirler.

2004 yılında, FDA, eszopict lone adlı yeni bir uyku onayladı. Benzodiazepine olmayan bu madde, kronik kullanım ve yaşlılar tarafından kullanılmak için güvenli görünmektedir. İndiplon adlı diğer bir madde, FDA’dan onay beklemektedir.

Heterosiklik antidepresanlar, her gece derin uykuda daha fazla zaman geçir­menize yardımcı olabilir ve etkileri birkaç haftadan sonra azalmaz.

İmidazopyridines adı verilen ilaçlar, nörotransmiter gammaaminobutyric asidin uyku sağlayan aktivitesini arttırmaya yardımcı olur. Bazen, kişiler uyku ilaçlarına karşı paradoksal uyku tepkileri göstermektedir. Kişilerin çoğuna yardımcı olan ilaçları aldıklarında bazı kişilerin niye uyku sorunla­rının arttığı, anlaşılamamıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular