tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Kronik Yorgunluk Sendromu

Kronik yorgunluk sendromu, ani şiddetli yorgunluk atağı ve diğer semptomları içerir. Kronik yorgunluk sendromunun semptom­ları, teşhisin konabilmesi için en az altı ay sürmeli ve kişinin işlev görme yeterliliğini ciddi şekilde engellemelidir.

Diğer semptomlar (ki bir teşhisin yapılabilmesi için 6 ay boyunca ısrar etmeleri gerekir), hafıza zayıflığı, boğaz ağrısı, lenf bezlerinde şişme, baş ağrısı, ağrıyan kaslar ve eklemler, ve uyku bozukluğu şeklindedir. Ayrıca, iş icrasından sonra,  semptomlarda önemli boyutta bir kötüleşme olmalıdır. Diğer taraftan, yorgunluğa sebep olan çok sayıda diğer hastalığa dair bir delil olmamalıdır.

Kronik yorgunluk sendromunun sebebi bilinmemektedir. Beyinde, ılımlı ve kalıcı olmayan anormal­likler oluştuğu ve bağışıklık siste­minin düşük düzeyde çalıştı­ğına dair deliller vardır. Bu hasta­lıktan muzdarip kişilerin takriben yarısı, hastalığın semptomları ortaya çıktıktan sonra ayrıca psikiyatrik hastalıklara da yakalanmaktadır.

Her ne kadar bu hasta­lıktan muzdarip kişiler sağlıklı olan kişilere oranla çok sayıda testte anormal bulgular arz etse de, kronik yorgunluk sendromuna dair bir teşhis testi yoktur. Bu hastalık son yıllar içinde tanım­lanmış olduğu için, pek az sayıda tedavi şekli incelenmiş olup, faydalı olduğu ispatlanmış ilaç yoktur.

İdraki davranış terapisi, kişinin bu hastalıkla başa çıkma yeterliliğini geliştirebilir ve çeşitli ilaçlar, semptomlarda rahatlamaya yardımcı olabilir. Hafif ve düzenli egzersiz de faydalı olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular