tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Kulakçıklarda Görülen Anormal Ritimler

Atriyal taşikardi, elektriksel uyanlar atriyumlarda (kulakçıklarda) sinoatriyal (SA) düğüm dışında başka bir yerde üretildiğinde meydana gelir. Kalp, her zamankinden hızlı fakat düzenli bir şekilde artar.
Bu durum aniden ortaya çıkıp birkaç dakika ila birkaç saat arasında sürdüğünde, paroksismal atriyal taşikardi (PAT) ya da paroksismal supraventriküler taşikardi olarak adlandırılır.

PAT genellikle, kalbin tetikleyici sinyalinin atriyoventiküler düğümden geçerken bozulmasından kaynaklanır. Bu durum, başka bir hastalığı olmayan kişilerde özellikle duygusal stres esnasında meydana gelebilir. Kötüleştirici bir etkisi vardır fakat genellikle ciddi bir sorun değildir. Kalbinizde doğumdan sıra dışı elektrik yollan bulunuyorsa da bu durum oluşabilir ve böyle bir durumda daha ciddi bir sorun olabilir.

Atriyal fibrilasyon, 2 milyondan fazla Amerikalının yaşadığı yaygın bir kalp ritmi bozukluğudur. Sol ve sağ atriyumun (kulakçığın) duvarları koordine bir şekilde zorlakasılmak yerine titrer (titreşir) ve ventriküllere (karıncıklara) etkili bir şekilde kan pompalamaz. Bazen atriyal fibrilasyon gelip gider ve bazen de sürekli olarak kalır.

Bu durumun dışında sağlıklı bir kalbi olan kişilerde meydana gelebilir. Ancak, kalp kapakçığı düzensizlikleri, aşırı faaliyet gösteren bir tiroid bezi, akciğer hastalığı, pulmoner embolusu olan ve kalp kılıfı iltihaplanmış olan kişilerde daha yaygındır.Birçok kalp ritim bozukluğunda olduğu gibi, bu duruma da genellikle koroner arter hastalığı neden olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular