tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Mikropların Kuluçka Devresi

Mikropla bulaşan hastalıklarda mikrobun bedenimize girmesi ile hastalık belirtileri­nin görülmeye başlaması arasında geçen devreye kuluçka veya enkübasyon devresi adı verilir. Her bulaşıcı hastalık mikrobu için belirli bir kuluçka devresi vardır. Bu süre uzun veya kısa olabilir. Hem hastalığı teşhis etmek hem de hastayı çevresinden ayırmak yani karantinaya almak için her hastalık için belli olan kuluçka devresinin bilinme­sinde fayda vardır.

Difteri (2-5 gün), kızıl (3-5 gün), basilli di­zanteri (1-7 gün), Deng (paçavra hastalığı) (1-3 gün), grip, veba, kolera, lenfositli me­nenjit (1-3 gün) menengokoksik menenjit (1-10 gün), lekeli humma (tifüs) (8-12 gün), sarı humma (3-6 gün) gibi hastalıklarda bu devre kısa, 7 gün kadardır. Çiçek (8-12 gün), su çiçeği (14-18 gün), kızamık (10-11 gün), tifo (7-21), epidemik ensefalit (4-15 gün), boğmaca (7-21 gün) gibi hastalıklarda kuluçka devresi iki haf­ta kadar sürebilir.

Kızamıkçık (10-22 gün), kabakulak (17-21 gün), çoouk felci (9-13 gün) virüs hepatiti, serum hepatiti gibi hastalıklarda ise üç hafta veya daha uzun sürebilir. Kuduzda ortalama 50-60 gündür. Ayrıca mikroplu hastalıkların bir de bulaş­ma devreleri vardır. Çiçek hastalığında kabuklar yok olana kadar hastalık bulaşıcılığını sürdürür. Karantina şarttır. Kıza­mıkçıkta döküntünün başlamasından son­ra bir hafta, kızamıkta ise 1-2 hafta, boğ­macada ise 3 hafta kadardır ve bu süre içinde çocuklar okula gönderilmemelidir.
Bulaşid devre difteride ağız veya burun­dan alınan akıntılarda kültür negatif olana kadar yani mikrop üremesi duruncaya ka­dar, kabakulakta ise lenf bezlerinin şişliği geçene kadar en az 9 gün sürer.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular