tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Kurdeşen – ürtiker

Tıp dilinde ürtiker olarak adlandırılan kurdeşen hastalığının bulguları arasında ka­şıntılı kabarıklar, kızarıklar ve deride plaklar yer almaktadır. Bu plakların bazıları birleşme eğilimindedir. Plakların sınırlarını net olarak çizmek her zaman mümkün olamaz. Lezyonlar genellikle birkaç saat içerisinde iyileşebilir, bu lezyonların yeri­ne vücudun başka bölgelerinde yeni lezyonlar çıkabilir.

Kurdeşen çocuğunuzun genel sağlık durumunu bozacak bir hastalık değildir, ancak yine de sinirilerini bo­zabilir. Kurdeşenin sebepleri kişiden kişiye değişmektedir. Bazı vakalarda, yenilen bir yiyecek ya da içilen bir içecek kurdeşene neden olabilir. Bazı vakalarda ise çok sıcak ya da çok soğuk bir içecek kurdeşenin sebebini oluşturur.

Bu gibi durumlar­da kişi kendisini rahatsız eden etken ile yeniden karşılaşırsa, kurdeşenin nüksetme olasılığı da artar. Ancak bazı durumlarda kurdeşen sadece bir kez görülür ve daha sonra tamamen geçer. Çocuğunuz bahçede oynarken çalılara sürtünmüşse vücu­dunda kızarıklar oluşabilir. Bu tür kızarıklar özellikle de yemekten sonra görül­mektedir çünkü çocuğun vücudu belirli bir gıda maddesine karşı da reaksiyon gös­terebilir. Çocuğunuzun vücudunun zayıf düştüğü durumlarda gıda alerjisinin gö­rülme olasılığı yüksektir, ancak çocuğunuz kendisini dinç hissettiğinde kurdeşen ve alerji olasılığı da düşmektedir. Çocuğunuz belirli bir gıda maddesinin tüke­timinden sonra kurdeşen oluyorsa, beslenme planından bu gıdayı çıkarmalısınız.

Kurdeşen çocuğunuzun farkında olmadan yaşadığı ciddi bir alerji sorunun belirti­si de olabilir. Bazı durumlarda çocuklar hiçbir dış etken olmaksızın sadece stres nedeniyle kurdeşen olurlar. Bu durumda çocuğunuzun düzenli beslenmesini, uy­kusunu almasını ve bağışıklık sistemini güçlendirmesini sağlayın.

Kurdeşen için önerilen modern tıp tedavileri:

Doktorunuz kaşıntıyı önlemek amacıyla antihistamin türü ilaçlar ve topikal kremler verebilir.

Doğal sağlık tedavileri:

•Hömeopati alanında uygulanan tedaviler kurdeşen için de faydalıdır:
« Bal arısından elde edilen bir homeopatik madde dudaklarda ve göz kapak­larındaki yanma hissini ve şişmeyi azaltır. Bu konuda doğal sağlık uzmanı­nıza danışın.
• Hömeopati alanında “ısırgan” olarak bilinen “urtica” isimli bitki arı sokma­sı sonucunda ortaya çıkan, dokunma ve kaşınma ile kötüleşen kırmızı renkli kabarıklar için kullanılabilir.
• Hömeopati alanında kullanılan “Rhus Tox.” maddesi kesikler, kaşıntılar ve yanıklar için uygundur. Bu tedaviler günde üç kez uygulanmalıdır.
• Bach çiçek terapileri kaşıntıya iyi gelmektedir. Bach çiçek esanslarını esans içermeyen bir kreme karıştırabilir, elde ettiğiniz karışımı cildinizdeki hassas
bölgeye sürebilirsiniz.
• “Urtica urens” türü kremler eczanelerde satılmaktadır. Bu kremler kurdeşenin iyileşme süresini hızlandırır.
• Aloe vera, kırmızı kabarcıkların iyileşmesinde oldukça etkilidir. Papatya veya melisa yağı damlattığınız içi su dolu küvetinizde gevşeyerek stres kaynaklı kurdeşen rahatsızlığını önleyebilirsiniz.
• Banyo küvetinizdeki suyun içine koyduğunuz bir yemek kaşığı yemek sodası da kaşıntıyı azaltır.
Stres ve gerginlik nedeniyle ortaya çıkan kurdeşen sorunları için kedi otu öne­rilmektedir.
• Papatya ve melisa yağları vücutta rahatlama sağlayacağından kurdeşene de iyi gelmektedir.

Faydalı terapiler:
Hömeopati, aromaterapi, Ayurveda, geleneksel Çin terapileri, akupuntur, çiçek
esansları, besin terapisi, alerji ve strese iyi gelen terapiler.

Evde yapabilecekleriniz:

Kronik bir hale gelen kurdeşen belirli bir gıda maddesine karşı yaşanılan alerjinin göstergesi olabilir. Kurdeşen vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanan bazı alerji türlerinin belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Çocuğunuzun her gün düzenli olarak vitamin kombinasyonu (rnultivitamin) ve mineral hapı almasını sağlayın. Bağırsaklardaki faydalı bakterilerin dostu olan asidofilus tabletleri de çocuğunu­zun tükettiği gıdaların bağırsaklar tarafından emilimini sağlar. Bu şekilde çocuğu­nuzun vücudu gıda maddelerindeki vitamin ve mineralleri kolayca emmiş olur. Çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirin. Bağışıklık sistemi güçlü olan bir ço­cuğun vücudu arzu edilen düzeyde çalışır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular