tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Lenfatik Sistem

Lemfatik sistem, vücudun içinde bezler, kanallar ve alanlar oluşturan ve beyin ha­riç vücudun her yerinde devamlı dolaşan lenf adındaki sıvıyı taşıyan bir sistemdir. Lenf, alyuvarsız, açık, sulu kan plazması bileşimine benzer. Bu sıvı vüeut hücreleri arasındaki tüm boşlukları doldurur ve kan kopillerinde şekillenir. Lenf denilen sıvı hücreler arasından lenf kopillerine ve oradan da daha büyük lenf damarlarına ge­çer. Bu damarlar daha büyük damarlara dökülerek sonunda solda torasik kanalda (ductus thorasicus) ve sağda ise köprü­cük altı lenf kanallarında toplanır. Lenf düğümü de denen lenf bezleri kanal­lar arasında bulunurlar. Fasulye büyük­lüğündeki lenf düğümcükleri lenf akımının sürekliliğini sağlarlar. Lenf sıvısı için­de bakterilerle savaşan beyaz kan hüc­releri bulunur. Lenf bezleri infeksiyon maddelerini ve dokulardaki diğer yıkıntı ve eskimişleri temizlerler. Infeksiyonların ya­yılmalarına karşı vücudun bir savunma mekanizması olarak görev yaparlar. Lenf dokusu sindirim sisteminde de bulu­nur ve sindirilmiş besinlerden yağı emer­ler.
Lenfin dolaşımı, kalbin hareketlerine bağlı değildir. Yürümek ve nefes almak gibi vü­cut kaslarının hareketiyle akışını sağlar.
Bazı hastalıklar lenfatik sistemi etkileye­bilir. Örneğin infeksiyon mononükleozda lenf bezleri şiş ve hassastır. Ayak veya parmaklardaki mikroplu yaralar lenf bez­lerinin akut iltihaplanmasına ve infeksiyonun vücudun diğer kısımlarına yayılması­na neden olurlar. Tüberkülozda sıklıkla lenf bezleri iltihaplanarak büyürler. Bu du­ruma adenit tüberküloz denir. Lenf bez­lerinde tümör meydana gelebilir veya bez­ler vücudun diğer kısımlarındaki tümör hücrelerinin metastazı, yani buralara taşı­narak bezlere yerleşmesi sonucu büyüye­bilir.
Lenf bezlerinin büyümesi halinde mutlaka hekime görünmelidir. Hastalığın nedenleri araştırılarak ve istenilen muayeneler ya­pıldıktan sonra gereken tedavi uygulana­bilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular