tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Litotriksin Komplikasyonları ve Sonuçları

Komplikasyonlar ve Yineleme

Hastaların yaklaşık üçte birinde bir ya da daha fazla karın ağrısı nöbetleri gö­rülür. Ama bunlar spazm çözücü teda­viyle kolayca giderilir. Az sayıda olgu­da safra yollarında tam tıkanma ve bu­na bağlı olarak taş parçacıklarının yol açtığı safra koliği görülebilir. Bazı ol­gularda sesüstü dalgaların sağ böbreği etkilemesine bağlı olarak idrarda kan gözlenir. Safrakesesi enfeksiyonu anti­biyotik verilerek önlenebilir. Safrakese­si taşları olgularının yaklaşık yüzde 10’unda taş yeniden oluşur.

Sonuç

Litotriksinin kullanıma girmesi böbrek taşı tedavisini kökten değiştirmiştir. Dokularda ciddi bir yıkım yaratmama­sı, bu yöntemin safra taşlarının tedavi­sinde de kullanılmasını getirmiştir. Gü­nümüzde, safra taşlarının tedavisinde litotriksinin böbrek taşlarının tedavisin­de olduğu ölçüde yarar sağladığını ka­bul edecek kadar veri yoktur. Ama bu alandaki ilk sonuçlar umut vericidir.

Her iki uygulama arasında belirgin farklılıklar vardır. Öncelikle böbrek ta­şı litotriksisi, olguların yaklaşık yüzde 90’ında parçacıkların idrar yolları aracı­lığıyla kendiliğinden atılmasını sağlar. Olguların yalnızca yüzde 10’unda litot­riksinin ardından ilaç tedavisi gerekir.

Safra taşları parçacıklarının kendili­ğinden atılması ise göreli olarak daha sorunludur. Çünkü çok dar olan safra yollarından çapı 2-3 mm’yi aşan parça­cıklar geçemez. Öte yandan bu parça­cıkların safra yollarında saplanması, ağrıya ya da karaciğer koliğine yol aça­bilir. İkinci olarak safrakesesi taşlarının fiziksel ve kimyasal özellikleri idrar yolu taşlarına oranla ultrasonla parça­lanmaya daha az uygundur.

Daha önce belirtilen seçim ölçütleri temelinde, litotriksi safrakesesi taşları­nın yüzde 30’unda, safra yollarındaki taşların ise yüzde 20’ye yakın bölümün­de uygulanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular