tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Lupus

Sisîemik lupus eritematozus (SLE) bir otoimmün hastalıktır. Yani, vücudunuz kendi organlarınızı ve işlevseli yok ede­cek veya onları tahrip edecek antikorlar üretir. Lupus; eklemler, böbrekler, akci­ğerler ve kalp dahil olmak üzere vücu­dun birçok bölgesini etkileyebilir.
Bu hastalığa teşhis koymak zor olabilir. Lupus, 15 ve 64 yaş arasındaki kadınlar­dan 700’de 1’ini etkileyebilir. Zenci ka­dınlarda bu oran 254 kadında birdir. Lupus özellikle 20 ve 40 yaş arasındaki kadınlar­da erkeklere oranla daha sık görülür.

Lupus hastalığının şu anda tedavisi yoktur. Tedavi kişiye özgüdür ve genel­likle kortizon kullanımı gerektirir. Eğer bu hastalığın belirtilerini yaşıyorsanız hamile kalmamak en İyisidir. Hamilelik sırasında Özel bakıma ihtiyacı olan Lu­pus hastası kadınlarda düşük yapma ve ölü doğum riski fazladır.
Lupus hastası kadınların bebeklerinde yaygın cilt döküntüleri, kalp blokları ve kalp kusurları olabilir. Bu bebekler, erken doğabilir veya rahim içi gelişim geriliği yaşayabilirler. Lupus hastasıysanız, hami­le kalmadan önce doktorunuzla görüşün.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular