tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Masaj Yapma

Adaleleri ovarak, yoğurarak veya vücuda vurarak uygulanan tedavi yöntemine ma­saj denir. Burada esas amaç dolaşımı uyarmak ve kasların yumuşaklığını, esnek­liğini artırmaktır. Günümüzde her ne ka­dar masaj için gerekli bir sürü mekanik araç varsa da bu iş için, genellikle eller kullanılır ve tercih edilir. Masajın tipi amaca bağlı olarak değişir.
En basit masaj tipi uyuşukluğa neden ol­madan ve ağrı uyandırmadan yapılan ba­sit, ritmik vuruş hareketleridir. Vuruş ha­reketleri, derin ve doğrudan vücudun mer­kezine doğru yapılır. Böylece kan ve lenf akımı sağlanmış olur. Bu teknik ayrıca kasların gevşemesini, rahatlamasını ve şişliklerin azalmasını da sağlar. Mide ala­nına uygulandığı zaman mide kaslarının normai kasılma ve gevşeme hareketlerinin yerine geçerek barsakların hareketine yardımcı olur.
Masajın sıkma ya da ezme şeklinde ya­pılan tipinde deri ve derialtı dokusu çekilir ve daha sonra parmaklar ve eller arasında sıkıştırılır, yoğrulur. Çekilemeyen dokular­da ise ellerle kemikler veya kaslar arasın­da sıkıştırılabilir. Bu yöntem, sıklıkla yapı­şıklıkların önlenmesini, dolaşımın uyarıl­masını ve ısının artırılmasını sağlar. Eğer bu derin masaj hareketleriyle bir titreşim sağlanırsa, dolaşım daha da artar. Keza eller ve dokular arasındaki ovma, yoğurma işlemi kuvvetli olarak yapılırsa ısı artırımı istenilen düzeyde ayarlanabilir.
Masajın diğer bir biçimi, perküsyon (vur­ma) dur. Bu, bazı araçlarla, ellerin yan ke­narıyla veya parmak uçlarıyla çekiçleme (çekiç gibi vurma) biçiminde yapılan ha­reketlerdir. Masajla istenilen sonuçlar elde edilemez­se tıbbi veya cerrahi müdahaleler uygu­lamalıdır. Masaj, en iyi masajcılar tarafın­dan yapılmalıdır. Bilmeyenler tarafından yapılan masajlar doku zedelenmelerine neden olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular