tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Melatonin

Beyin epifizi tarafından her gece üretilen bir hormondur. Gün ışığının tedrici olarak azalması, uyu-uyan döngüsünü düzen­leyen melatonin üretimini tetikler. Bu ürünün sentetik formuna dair sunulan iddialar arasında, uykuyu iyileştirdiği de vardır.

Bazı araştır­malara göre, melatonin’in yaşlı kişilerdeki uyku sorunlarına faydalı olabileceği ve jet lag’e karşı da yardımcı olabileceği ortaya konmuştur. Bununla beraber, FDA, melatonin’i, uyku için bir tedavi olarak onaylamış değildir.

Melatonin Güvenli mi?

İnsanlar her gece melatonin üretir. Bu hormonun sentetik türleri geliş­tirilmiş ve bazı durumlarda, uykuyu iyileştirdiği bulgulanmıştır. Bu ve diğer faydalara dair uzun bir liste, melatonin üreticileri tarafından müşterilere sunulmaktadır.

Melatonin bir ilaç olmaktan ziyade bir diyet takviyesi olarak sınıflandırdığı için, üretimi denetim altında değildir. Bunun neticesi olarak, kalite, saflık, ya da dozaj açısından bir standart yoktur ve güvenilirliği garanti edilemez.

Bazı üreticiler özenli ve sıkı standartlar uygulamaktadır. Bununla beraber, bir ürünün üreticisini tanımlamak, etiketin üstünde genellikle dağıtıcının adı bulunduğu için, zor olabilir. Melatonin denemeyi düşünü­yorsanız, bunu önce doktorunuza danışın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular