tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Meşgalesiz Emeklilik Hasta Ediyor

Emeklilikten sonra iş hayatından bütünüyle elini eteğini çekmenin sağlığa zararlı olduğuna dikkat çekiliyor.

Daily Telegraph’ın haberine göre, bir araştırma, çalışma hayatını tamamen geride bırakanların, emekliliğin ardından yarım günlük işlerde çalışanlardan daha az sağlıklı olduklarını ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, emeklilikten sonra bir işle meşgul olanlar çalışmayı tamamen bırakanlardan daha az ciddi hastalıklara yakalanıyor. Daha önceki işleriyle bağlantılı bir yarım günlük işle meşgul olanlarınsa, zihni olarak daha iyi durumda olduğu bildiriliyor.

Araştırmacılar, ABD Milli Yaşlılık Enstitüsünün 51-61 yaş arasındaki onikibin kişinin sağlık, maliye, istihdam ve emeklilik hikayelerini altı yıl süreyle inceleyen verilerini değerlendirdiler. Araştırmacılar bu kişilerin tansiyon, şeker, kanser, akciğer ve kalp hastalıkları, inme ve psikiyatrik sorunlarını takip ettiler.

emeklilikÖLÜM BİLE ERKEN GELEBİLİR

Sonuçlar, çalışmaya devam eden emeklilerin bu temel hastalıklardan daha az muztarip olduğu gözlemlendi. Belli başlı akıl sağlığı problemleri açısından da incelenen bu kişilerden, emekliliğin ardından önceki kariyerleriyle bağlantılı bir işle meşgul olanların, iş hayatından tümüyle el etek çekmiş olanlara kıyasla akıl sağlıklarının daha iyi olduğu belirlendi. Yalnız, akıl sağlığı konusundaki bu olumluluk, emeklilikten sonra önceki kariyerleri dışındaki bir işle meşgul olanlarda görülmedi.

Bunun sebebinin, asıl meslekleri dışında bir işte çalışmaya başlayanların, farklı bir işe ve iş çevresine adapte olmanın getirdiği zorluklardan dolayı strese girmeleri olabileceği belirtildi. Yapılan bu son araştırma, uzun süreli çalışma hayatından sonra emekli olanların emeklilikten kısa bir süre sonra ölebilecekleri yolundaki araştırmayı kabul ediyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular