tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Miyomlarınız Ses Dalgaları ile Yok Oluyor

Genellikle otuzlu yaşları geçen kadınlarda görülen miyom rahimde oluşan iyi huylu tümörlerdir. Kadınlar miyom oluşumunda korkarlar çünkü miyomlar karında şişlik, sancı, adet düzensizliği, kabızlık, idrara sık çıkma gibi sorunları da beraberinde getirirler.

Miyom nedir nasıl oluşur?

Miyom rahimde oluşan ve kansere neden olmayan iyi huylu tümör olarak bilinir. Bir kas kütlesi olan rahimde oluşan tümörler miyom adını alır. Bir kadının rahim bölgesinde miyom olup olmadığı genellikle doğum esnasında ya da rutin bir kontrolde şans eseri ortaya çıkar. Çünkü rahminde miyom olan kadınların geneli bir sorun, herhangi bir şikayet yaşamaz.

miyom-nedirMiyomlar oluştukları yere bağlı olarak ağrı ve ya sancı verebilirler. Rahim bölgesinin dışına doğru büyüyen miyomlar ağrı vermezler. Rahim bölgesinin içine doğru büyüyenler ise adet kanama düzensizlikleri meydana getirirler. Son olarak rahim duvarı içinde kalan miyomlar ise adet kanaması sırasında şiddetli ağrılara yol açarlar.

Miyomun belirtileri nelerdir?

-Sık sık idrara çıkma,

-Adet kanamalarının artması,

-Adet döneminin uzaması,

-Kasık ağrısı,

-Cinsel ilişki sırasında ağrı.

Bu tür belirtiler miyomun habercisidir. Ancak genel olarak miyomlar pek belirti vermezler ve tesadüfi olarak bulunurlar. Çünkü miyomlar her on kadından dördünde mutlaka görülür ve herhangi bir soruna yol açmaz.

Miyomun tedavisi var mıdır?

Miyom bulunan kadınların çoğunda bir şikayete rastlanmaz. Bu yüzden eğer bir soruna yol açmıyorsa miyomlar genellikle öylece bırakılır.

Ancak eğer kadın çocuk sahibi olamıyorsa yani kısırlık sorunu yaşıyorsa, adet kanamaları sık ve düzensizse, ağrılı ve sancılı bir adet dönemi geçiriyorsa bu durumda miyomlara müdahale edilir.

Son yıllarda miyom tedavisinde ameliyatsız bir yöntem olan ses dalgaları ile miyom küçültme operasyonu kadınlar tarafından oldukça tercih edilmektedir.

Ses dalgaları nasıl kullanılır?

Magnet rezonans adı verilen ses dalgaları ile miyom tedavisi son derece başarılı şekilde uygulanmış ve kesin sonuçlara ulaşılmış bir tedavi yöntemidir.

Ses dalgalarının miyoma hedeflenip, küçük bir alana fokuslanarak verilen ısı yoluyla tahrip edilmesi sonucu miyomlar yok edilmiş olur. İşlem sırasında hedefi net bir şekilde görebilmek için sürekli olarak magnetrezonans tomografisi (MRT) kullanılır. Bu şekilde miyom dışında herhangi bir alana hasar verilmemiş olur. Tedavi yöntemini tercih edilme sebebi için pek çok artı yönü bulunmaktadır.

Neden bu yöntemi tercih etmeliyim?

Çünkü;

*Radyasyonsuz bir yöntemdir.

*İşlem yalnızca 2 saat sürer.

*Anestezi gerekmez.

*Ameliyat izi, kesik kalmaz.

*Hasta aynı gün taburcu edilir.

*Ayakta tedavi mümkündür.

*Hamilelikte herhangi bir sorunla karşılaşılmaz.

*Tedavi masrafları azdır.

*Hasta yaşam kalitesinden ödün vermeden tedavi olur.

Miyomlarınız sizi rahatsız ediyorsa hiç beklemeden, ağrısız, acısız ve masrafsız bir tedavi yöntemi olan ses dalgaları ile miyomlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Hoşça kalın, Sağlıkla kalın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular