tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Miyopluk

Gözün belirli bir uzaklığın ötesindeki nesneleri odaklayamamasına miyopluk denir.

Hipermetrop gözde gözküresinin ön-arka çapı normalden kısa olduğu ve mercek eğriliğini (kırma gücünü) belirli bir sınırın ötesinde artıramadığı için nesneler odaklanamaz. Miyop gözde ise bunun tam tersi bir durum ortaya çı­kar. Genellikle gözküresinin ön-arka çapı normalden uzundur ve mercek, be­lirli bir sınırın ötesinde eğriliğini azal­tamaz.

Miyopluk kalıtsal, ama çekinik bir göz bozukluğudur. Bu nedenle miyop ana babaların çocuklarında her zaman ortaya çıkmayabilir. Ama doğal olarak ana babanın her ikisi de miyopsa çocuk­larının da miyop olma olasılığı yüksek­tir.

Miyopluk belirtileri genellikle altı yaşına doğru kendini gösterir. Çocuk küçük yazıları rahat okur, ama okulda tahtaya yazılanları okuyamaz. Uzağı görmenin gerekli olduğu oyunlardan ka­çınır ve arkadaşlarından ayrı durmayı yeğler. Altı yaşına doğru başlayan mi­yopluk büyüme dönemi boyunca ilerle­meyi sürdürür ve vücut gelişimiyle bir­likte durur.

mıyoplukGözküresinin Ön-arka çapı normalden daha uzundur. Bu miyopluk türü gözlükle düzeltilebilir ve genellik­le başka bir soruna yol açmaz. Bundan farklı olarak patolojik miyoplukta ise görme kusuru ilerler, ayrıca ağtabakada bazı bozukluklar ortaya çıkar.

Mi­yopluğun türü ve uygun düzeltici cam­lar tek muayenede saptanamayabilir. Dikkatli ve düzenli muayenelerle has­talığın gidişi izlenerek kesin tanı konur ve uygun tedavi sağlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular