tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Neurovision İle Göz Tembelliğine Son

Göz tembelliği nedir?

Tıptaki ismi Ambliyopi olan halk arasında göz tembelliği olarak bilinen bu göz hastalığı çocukluk döneminde oluşan ve bir gözün diğerine oranla daha az görmesi durumudur. Bebekler doğdukları zaman yetişkinler gibi üç boyutlu görme yetisine sahip değillerdir. Zamanla bebek büyüdükçe üç boyutlu görmeye de başlar ama eğer büyümesine rağmen üç boyutlu göremiyorsa işte o zaman göz tembelliği var demektir. Beyine görme sinyali gönderilmemekte ve görmede zayıflık oluşmaktadır.

Göz tembelliği nasıl anlaşılır?

Bebeğiniz doğar doğmaz” kırmızı göz testine” tabi tutturun ve bebek 4 yaşına gelmeden önce mutlaka göz muayenesi yaptırın.

Bebeğinizde göz tembelliği olup olmadığını 1-3 yaş arası yapacağınız basit testlerle bulabilirsiniz. Çocuğunuzun sırasıyla tek gözünü kapatıp tepkisini ölçebilirsiniz. Sağ ya da sol gözünü kapattığınızda eğer aşırı tepki veriyorsa, huysuzlaşıyor ya da ağlıyorsa bu onun diğer gözünün görmediğine ya da az gördüğüne işarettir. Bu durumda hemen bir doktora başvurmalısınız. Bu gibi testleri anne ve babalar bebeklerine zaten uygularlar ancak çocuğunuz büyümeden önce mutlaka göz doktoruna götürüp muayenesini yaptırmalısınız.

Göz tembelliğinin sebepleri nelerdir?

Göz tembelliğinin bir kaç neden bulunmaktadır;

göz tembelliği nedir

-Genetik nedenler,ailede göz tembelliği, katarakt gibi göz hastalıkları bulunan bireylerin çocuklarında da bu hastalıklara rastlamak olasıdır. O yüzden ailenin geçmişi iyi analiz edip bebek dünyaya geldiğinde geç kalamdan göz muayenesini yaptırmalıdır.

-Şaşılık, bir başka neden olan şaşılık göz tembelliğinin oluşumuna en etkili sebepler arasında yer alır. Kayan göz bir süre sonra görme yetisini kaybedip çocuk sadece tek gözü ile görmeye alışacaktır. Şaşılık gözlük kullanımı ile düzeltilebilir.

-Refraktif farklılık, bu durumun tanısını koymak oldukça güçtür. Refraktif farklılık, bir göz sağlıklı olurken diğer gözde astigmatik, myopik gibi çeşitli göz hastalıkların bulunması ve bunların bulunduğu gözde görme oranının yavaşlaması ile olur. Kişi bunun farkına varmaz bu yüzden teşhisi zor olan bir durumdur.

-Göz dokularının geçirgenliğinin bozulması, göz tembelliği hastalığının en ağır nedenidir. Gözde bulunan katarak gibi gözün bulanık görmesini sağlayan olguların olmasıyla tek gözün görme yetisinin azalmasıdır.

-Kırma kusurları,gözde bulunan yüksek dereceli myopi ya da hipermetrop varlığı göz tembelleştiren diğer nedenlerdendir.

Göz tembelliğinin zararları nelerdir?

Ambliyopik rahatsızlıklar çocuklarda huzursuzluk ve aşırı tepki hali oluşturur. Tek gözü ile görmeye çalışan çocuğun gözü zamanla yorulur, kızarır ve acımaya başlar. Ayrıca yetişkinlerde de göz tembelliği hem rahatsızlık verir hem de askerlik, polislik, pilotluk gibi bazı mesleklerde göz tembelliği rahatsızlığı olan kişiler elenir. Bu yüzden göz tembelliği rahatsızlığı erken teşhis edilmeli ve tedavisine biran önce başlanmalıdır.

Göz tembelliğinin tedavisi var mı?

Elbette var. Göz tembelliğinin en bilinen tedavi şekli göz tembelliği olmayan gözün belirli aralıklarla 1-2 hafta gibi sürelerle kapatılıp göz tembelliği olan gözün görmeye zorlanmasıdır. Bu yöntem çocuklar 9 yaşına gelmeden önce yapıldığında etkili olmaktadır. Çünkü diğer göz kapatıldığında tembel olan göz görmek zorunda kalacak ve henüz gelişimini tamamlamamış olduğu için beyin o gözünde görmesi için komut verecek ve göz gelişimini tamamladığında tembellikten kurtulmuş olacaktır.

Göz tembelliği önceden çocuk 9 yaşına gelmeden yapılabilen 9 yaşını geçen çocuk ve bireylerde tedavi uygulanamayan bir hastalıktı. Bunun nedeni dünyaya geldiğimizde göz gelişimimizin ilk 7-9 yaşlarımız arasında tamamlanmasıdır. Bu yaşlardan sonra gözlerimizde pek bir değişim ve gelişim meydana gelmez. Bu yüzden 9 yaşından sonra uygulanan tedavilere de cevap veremiyor.

Ancak her geçen gün yeni teknolojilerle hastalıklarımıza çare bulan tıp bu durumu da çözümlüyor. Göz tembelliği tedavisinin yaşı Neurovision yöntemi ile büyüyor. Bu yöntem 9-55 yaş arası kişilere uygulanabiliyor.

Neurovision tedavisi nedir?

Bu tedavi FDA (Amerikan İlaç ve Gıda İdaresi) onaylı göz tembelliği hastalığa tedavi olarak geliştirilen, doktor kontrolünde ve  bilgisayar ortamında uygulanan bir yöntem.

9-55 yaş arasında göz tembelliği hastalığı bulunan kişilere uygulanan bu tedavi yöntemi ile bilgisayar üzerinden beyine görme yetisi yeniden kazandırılıyor. Bir bakımı beyniniz görme konusunda eğitiliyor.

Neurovision tedavisi nasıl uygulanır?

Uygulama süreci son derece kolay olan bu tedavi yöntemi doktor kontrolünde olmakta ve belirli seanslardan oluşmaktadır. Gözlerinizin tedaviye cevap verme süresi ile orantılı olan seanslar yaklaşık olarak 40 seansdan oluşmaktadır ve seanslar ortalama 35-40 dakika sürmektedir.

İlk seanstan sonra doktorunuzun vereceği uygulamalı bilgisayar programı ile evinizde ya da iş yerinizde kendinize zaman ayırıp uygulayabileceğiniz kolay bir tedavi yöntemidir. Tedavi sürecinizde ki gelişmeleri görmek için haftalık doktorunuza gitmenizde fayda vardır.

Ağrısız, ilaçsız ve ameliyatsız bir yöntem olan neuruvision tedavisi 9-55 yaş arası kadın, erkek ve çocuklara uygulanabilmektedir.

Hiç bir yan etkisi ve riski bulunmayan bu tedavi yönteminin en güzel yanı da günlerinizi hastane odalarında geçirmeden evinizde tedavi sürecini tamamlayacak olmanızdır. Biraz maliyetli olan bu yöntem şuan ülkemizde uygulanmaktadır. Tedaviye düzenli olarak devam edildiğinde 3-4 ay içinde sonuç vermektedir.

Hoşça kalın, Sağlıkla kalın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular