tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Obsesif Kompülsif Bozukluk

Obsesif kompülsif bozukluğu (OCD) olan kişiler takıntı, sabit fikir ve sürekli endişe hallerinden muzdariptir. Takıntılar, çoğu anksiyete’nin kaynağı olan ısrarlı, istenmeyen ve nahoş düşünceler olup genellikle saldırganlık, seks, din ya da kayıplarla ilgilidir.

Compulsion’lar – ısrarlı ve adet edinilmiş davranışlar – anksiyete‘yi azaltma vasıtası olarak, obsession yani takıntılara eşlik edebilir. Bir obsesif bozukluğu olan kişiler, daima compulsive davra­nışlardan muzdarip olmasa da; compulsion’ları olan kişiler hemen hemen daima obsession’lu yani takıntılıdırlar.

OCD genellikle ergenlikte veya yetişkinliğin ilk dönemle­rinde ortaya çıkar ve anksiyete veya depresyon eşliğinde olabilir, Tedavi edilmezse, bir yaşam boyu devam edebilir.

OCD’nin sebebi bilinmemekte; bozukluğun sebebinin, yardım almadıkça, kişinin kontrolü dışında olduğu bilinmektedir.

Pek çok uzman, OCD’nin bir beyin kimyası bozuk­luğu olduğuna inanmaktadır. Diğer uzmanlar, obsession ve compulsion’ların, psikoterapi esnasında tanımlanması ve çözül­mesi gereken, çocukluktaki çözümlenmemiş çatışmalardan kaynaklandığına inanmaktadır. Davranışsal ve bilişsel terapistler, compulsion ve obsession’ların öğrenilmiş davranışlar olduğuna ve doğru tedaviyle unutulabilece­ğine inanmaktadır.

Obsesif BozuklukSemptomlar

Genellikle takıntılar, çevre ile normal temas esnasında mikrop kapacağına dair korku gibi, bir korkuya odaklanır. Bu sabit korku ile yaşamak bazıları için korkunçtur. Ayrıca, el sıkmamak ya da eski binalara girmemek gibi başkalarına garip görünen davra­nışlara da yol açabilir.

OCD’li kişiler garip davra­nışlarda bulunabildiği için, diğer insanlar tarafından reddedilebilir; bu da yalnız bir yaşam sürmele­rine sebep olabilir.

Compulsif adet edilmiş davra­nışlar, bazen günde yüzlerce defa tekrar tekrar tekrarlanır. Örneğin, yürürken adım saymak ya da devamlı ellerini yıkamak ya da yaşam alanını devamlı temiz­lemek gibi. Compulsion’lar yani adet edinilmiş davranışlar, genel­likle, eylemlerin özel bir neticeyi önleyeceği ya da yaratacağı inancıyla yapılır. Diğer kerelerde, bir kişinin compulsif davranışları ve obsesif düşünceleri arasında bir bağlantı olmadığı gözükmektedir.

Tedavi Seçenekleri

Eğer kendinizde ya da bir yakını­nızda OCD olduğunu düşünüyor­sanız, tıbbi gözetim altına girin. Genellikle, OCD’si olan kişiler, düşüncelerinin ve compulsif davranışlarının garip olduğunun farkında değildir ve onları, yardım almaya ikna etmek zor olabilir. Ama denemeniz gerekir.

Tedavi etkili olabilir. Bu olmak­sızın, bozukluğun etkisindeki kişiler, obsesif korkulu ve compulsif davranışlı sabit meşguliyetleri sebebiyle evde ya da işte, doğru bir şekilde işlev göremeyebilirler.

Psikoterapi yanında ayrıca, desensitization terapisi de, faydalı olabilir. Pek çok kişi, ilaçlı tedavinin başla­masını takiben üç ay içinde, semptomlarda bir rahatlama yaşar. Heterocyclic antidepresan clomipramine ve selective serotonin reuptake inhibitor’leri; kişilerin psikoterapiden faydalanmasına ve daha normal işlev görmesine yetecek derecede, anksiyete’nin azaltılmasına yardımcı olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular