tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Orta Kulak Efüzyonu

Halk arasında “zamklı kulak” olarak da bilinen bu hastalık çocuklar arasında ol­dukça yaygındır. Hastalık öncesinde orta kulakta kaim ve genellikle de kokulu olan bir tür akıntı oluşur ve bu akıntı duyma yetisini de olumsuz yönde etkiler. Birçok kulak enfeksiyonunun aksine, orta kulak efüzyonu enfeksiyon nedeniyle ortaya çı­kan bir hastalık değildir; bu nedenle tedavisinde antibiyotik kullanılmamaktadır.

Bu hastalıkta, orta kulak boşluğundaki havanın emilmesi sonucunda kulak zarı içe çöker ve serbestçe titreşemez. Daha sonra orta kulakta sıvı birikir. Bu durum östa­ki borusunun işlevini yerine getirmesine de engel olmaktadır.

Ortakulak enfeksiyonunun nedenleri arasında kronik burun enfeksiyonu, kro­nik boğaz enfeksiyonu ve alerjiye neden olan bazı alerjik maddeler yer almaktadır. Bademciklerin ve lenf bezlerinin şişmesi östaki borusunun tıkanmasına neden olur. Bu durum da orta kulak efüzyonuna neden olabilir.

Bu hastalık genellikle hiçbir belirti göstermeden seyreder. Ancak bazı vakalar­da sağırlık gibi durumlar ortaya çıkabilir. Orta kulak efüzyonu nedeniyle ortaya çı­kan sağırlık belirtisini yaşayan bazı çocuklar bu durumun farkında olmayabilir. Hastalığı yaşayan çocuklar işitme kaybından dolayı kendilerine söylenen şeyleri duyamadıklarından durumlarından habersiz olan insanların tepkisini toplayabilir.

Orta Kulak Efüzyonu için öneriîen modern tıp tedavileri:

Orta kulak efüzyonu kulak zarında açılan ince bir kesikle gerçekleşen basit bir ameliyat ile tedavi edilmektedir. Bu ameliyat esnasında kulak kısmına ince ve plas­tik bir tüp yerleştirilir. Bu şekilde kulak zarının her iki tarafındaki basıncın eşitlen­mesi ve bir dengeye oturması sağlanır. Orta kulaktaki akıntı da bu ince tüp ile dı­şarı akıtılmış olur. Bazı araştırmalar bu şekilde gerçekleştirilmiş olan cerrahi mü­dahalelerin hastanın iyileşme sürecini etkilemediğini, alternatif yolların da göz önünde tutulabileceğini öne sürmektedir.

Doğal sağlık tedavileri:

■ Östaki borusundaki tıkanıklığın açılmasında başarılı olduğu düşünülen kranyal osteopati orta kulak efüzyonu için uygundur.
■ Kronik enfeksiyonlar burun ve boğaz mukoza zarının iltihabından kaynakla­nabilir.
■ Kulaktan gelen akıntıyı papatya ve homeopati alanında “goldenseal” (altınmühür) olarak bilinen “hidrastis” adı verilen bitkilerle temizleyebilirsiniz. Bu bitkilerin en önemli özelliği antiseptik olmalarıdır.
■ Yonca, göz otu, çördük/zufa otu ve Yahudi otu (hakiki altın başak) gibi otlar burun ve boğaz mukoza zarının iltihabını temizler.
■ Homeopati alanında kullanılan bitkiler orta kulak efüzyonunun tedavisinde büyük rol oynamaktadır. Bu hastalık kronik bir hal aldığından, tedavisi de uzun bir zaman dilimine yayılmaktadır. Ancak aşağıda belirtilen homeopatik uygulamalar kısa sürede sonuç verebilir:
■ Homeopati alanında kullanılan “Kali. Mur.” adlı madde, kulaktan gelen çatlama sesi gibi birtakım seslerin fark edilmesi ve lenf bezlerinin şişmesi durumunda etkilidir.
■ Halk arasında kurtpençesi ya da kibrit otu adı ile bilinen ve homeopati ala­nına “lycopodium” adı ile geçen bitki sağırlık durumunda ve hasta kulak­tan gelen gümleme seslerinin kesilmesinde kullanılabilir.
■ Rüzgârgülü adı verilen bitki kulaktaki dolgunluk hissinin geçmesine yar­dımcı olur.
■ Homeopati alanında kullanılan “merkür” maddesi kulaktan gelen kaim ve kokulu akıntıların tedavisi için uygundur.
■ Kulak enfeksiyonu için uygun görülen doğal sağlık tedavileri orta kulak infüzyonu için de kullanılabilir.
■ Kulaktaki tıkanıklık hissi için, kulak ve boyun bölgelerine zeytin yağı ile seyrel­tilmiş lavanta ve okaliptüs yağlarını kullanarak masaj yapabilirsiniz. Kulak akıntısı durumunda kulak kanalına ince bir zar şeklinde çay ağacı yağı sürebi­lirsiniz.

Faydah terapiler:
Kranyal osteopati, homeopati, akupunktur, herbalizm, geleneksel Çin terapileri, besin terapileri.

Evde yapabilecekleriniz
Beslenmenin orta kulak efüzyonu üzerinde büyük bir etkisinin olduğu bi­linmektedir. Bu nedenle çocuğunuzun belirli gıda maddelerine karşı aler­jisinin olup olmadığını tespit etmeniz gerekmektedir. Süt ürünleri ve buğdaylı ürünler gibi çocuklarda alerjik reaksiyon oluşturabilecek olan gıda maddelerinin tüketimi konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir.
• Çocuğunuzun işitme sorunu olup olmadığına dikkat edin. Çocuklar iyi du­yamadıklarında daha gergin ve sinirli olur.
• Çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirirseniz, hastalığın tedavisi için uzun vadede olumlu sonuçlar alırsınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular