tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Osteoartrit – Dejeneratif eklem hastalığı

OSTEOARTRİT
Dejeneratif eklem hastalığı (DJD) olarak bilinen osteoartrit, her yaşta görülse de, genellikle yaşlanma ile ilişkilendirilmektedir.
Belirtiler genellikle orta yaşlarda görünmeye başlar ve kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. 70 yaşını geçmiş çoğu kişi bu hastalıktan bir ölçüde nasibini almaktadır.

Ana nedeni, kemiklerin birbirlerine sürtünmelerini önleyen koruyucu tabakalarını (kıkırdak) ya da kayganlaştırıcılarını (eklem sıvısı) kaybetmeleriyle eklemlerde oluşan aşınma ve yıpranmadır. Aşınma ve yıpranmanın oranını etkileyen bir dizi etmen vardır. Eklemde önceden oluşmuş hasar (özellikle hastalık genç bir kişide oluşmuşsa) ya da eklemin aynı hizada olmaması bile bu etmenlerdendir. Ancak en önemli iki etmen, hareketsiz yaşam biçimi ve (en yaygını) aşırı kilolardır.

Osteoartrit

Osteoartritin gelişimi yavaş ancak kararlı seyreder. Kemikler arasındaki kıkırdak, bu kemikler birbirleriyle temas edene kadar erir. Aynı zamanda, eklem ucu çevresinde fazlalık denen kemikli çıkıntılar oluşur ve bunu çevreleyen kapsül kalınlaşıp pürüzlenir. Toplam etki ise, eklemde ağrı ile sertleşme başlaması ve normal hareketlerin sınırlandırılmasıdır. Uç durumlarda, eklem deforme olabilir.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Osteoartrit henüz başlangıç aşamasındaysa, doktorunuz, eklemlerinizi hareket ettirmeniz için egzersiz yapmanızı ve şişmansanız kilo vermenizi önerecektir (bu rahatsızlığın başlamasını engellemek için yeterli olabilir).

Daha ciddi durumlarda, ağrı kesiciler ve ibuprofen gibi steroid içermeyen iltihap giderici ilaçlar (nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar-NSAİİ) kullanmanız önerilebilir. Böyle durumlarda kilo vermek öncelik kazanır ancak, daha fazla yıpranma ve aşınmayı önlemek için egzersizlerin çok zor olmamasına özen gösterin.

Doğru egzersizlerin (bazıları su içinde) kullanıldığından emin olmak için fizyoterapi önerilebilir ve ağırlığı etkilenen eklemlere yüklememek için baston gibi yürümeye yardım eden araçlar sağlanabilir. Fizyoterapist ayrıca, sıcak ve soğuk kompreslerle diğer ağrı dindirici ve iltihaplanmayı önleyici teknikleri kullanmayı da gösterebilir. Bu rahatsızlıkla baş etme yöntemlerini öğrenebilmeniz için doktorunuz, bir artrit destek grubuna katılmanızı önerebilir. Belirtiler kişiyi iş yapamaz duruma getirirse, olası eklem değişimi için bir ortopedik cerrahın yardımı gerekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular