tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Östrojenler

Östroıen, kadınlarda vagınanın, uterusun, tubaların ve sekonder seks karakterlerinin gelişmesini sağlayan bir hormondur Yu­murtalıklarda yapılan bu hormon hayvan­larda cstrus ya da cinsel azgınlık halini yaratan hormonun karşılığıdır Ancak in­sanlarda cinsel hayat belirli devrelerle sınırlanmamakta bu hormonun etkisiyle cin­sel organlarda peryodık ve belirli değiş­meler olmaktadır.

Kadınlarda aylık sıklusun ilk yarısında overlerdekı Graaf folıkullerınden uç cins östroıen (estradıol, estrone ve estrıol) sal gılanmakta, âdetin ikinci yarısında ise progesteron adı verilen diğer bir kadın hormonunun karşısında azalmaya başlamak­tadır. Gebelik esnasında ise ostrojen hor­monu çok daha fazla ve plasenta tarafın­dan yapılmaya devam edilmektedir.

Kısrak serumundan elde edilen esterleştirilmiş östrojenlerden (konjuge östrojenler) başka sentetik olarak da yapılmış birçok cstrojen preparatı vardır. Östrojen hormonlar menopozda, senil vajinıtte, osteoporozda ve hormonal sebebe bağh kanama bozukluklarında kullanılmak­tadır. Bulantı, kusma, iştahsızlık gibi yan tesirleri vardır. Ayrıca pıhtılaşma bozuk­luğu, karaciğer hastalığı geçirenlerde, me­me kanseri ve rahim uru bulunanlarda öst-rojen kullanılması doğru değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular