tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Paranoid Kişilik Bozukluğu

Paranoid kişilik bozukluğu olan kişiler, diğer insanların, kendile­rine sinsice ve yavaş yavaş zarar vermeye çalıştığı düşüncesinden muzdariptirler.

Paranoid şizofren kişilerden farklı olarak, paranoid kişilik bozukluğu olan kişilerde sabuklama yoktur. Örneğin polisin, kendilerini takip ettiği şeklinde bir saplantıları yoktur. Hemen hemen herkesten şüphe ederler ve olaylara ve insan­lara saklı yönleri varmış gözüyle bakarlar ki bu onları kolay incinen, mizah anlayışı olmayan kapalı bir kutu haline getirir.

Diğer insanları suçlamaya ve kendi önemlerini müdafaaya hazır, paranoid bozukluğu olan bu kişiler, kişisel ilişkilerde zorluk çekerler; zulüm görme korkuları, diğer insanlarla olan duygusal bağlarının derinliğini sınırlandırır.

Paranoya semptomları ayrıca, beyni hasar görmüş, madde kullanan ve bipolar bozukluk ya da şizofreni gibi zihni hastalıkları olan kişilerde de oluşabilir.

Paranoid kişilik bozuklu­ğunun tedavisi zordur çünkü bu durumdan muzdarip kişi çoğu zaman sorunun farkında değildir; kendileri tedaviye yönelmeden önce, genellikle, aile ya da arkadaşların bu yönde zorla­ması gerekir. Bu husustaki yakla­şımlar, davranış terapisi ya da psikoterapidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular