tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Paranoya

Paranoya

Paranoya yanlış düşünce anlamına gelir. Kuşku duyma, güvensiz olma, kıskanç olma, alıngan olma ve de gurur şeklindeki bozukluklardan başka, yanlış yargılarda bulunma, sistematik, güzel ayarlanmış sanrıların olması şeklindeki belirtileriyle meydana çıkan psikozdur.

Belirtiler ve tedavisi

Hasta kişi oldukça canlı sanrılar yaşar, gerçekte var olmayan sesleri duyar. Gündelik olaylar, rastlantılar, başka kişilerin normal hareketleri paranoya yaşayanlar için olağan üstü anlamı olan şeyler olabilir. Duyduğu konuşmayı kendiyle ilgili olduğunu düşünebilir, bunun da tüm insanların kendisine karşı birleştiğinin kanıtı olarak görür.

Yolda tesadüfen birbirine benzeyen insan görürse, kendisinin izleniyor olduğunu düşünebilirler.

Yani kısacası paranoyak insan genellikle korkaktır, kafası karışıktır ve de asabidir. Ama yine de diğer akıl rahatsızlıklarına göre, düşünme ile diğer zihinsel süreçte aşırı bozulmalar yaşamazlar.

Eziyet, haksızlığa uğrama hissi, bunama, epilepsi ile amfetamin çeşidi ilaçların kullanılmasının sonucunda da ortaya çıkabilir. İlaç sebebiyle meydana gelir ise geçici olur fakat ilaçlar vücutta etkisini sürdürdükçe varlığı korumaktadır.

Paranoya oldukça ciddi bir rahatsızlıktır ve de tedavi zordur. Maalesef belirtileri genelde geç fark edilmektedir. Uzunca zaman rahatsız kişinin sadece kavgacı, problem çıkarıcı biri olduğu düşünülmektedir. Diğer hareketleri ile inançları normal, akıla uygun olduğundan hiç kimse akıl hastalığı olduğundan şüphelenmez.

Tamamen ilerlemiş hali olan paranoid şizofreni, genelde psikotrop türünden ilaçla tedavi edilmektedir. Rahatsız kişilerin dörtte biri ilaçlarla ve de psikoterapi ile bir müddet sonra iyileşmektedirler. Fakat paranoyak durumlar yok olsa da, hastanın devamlı tıbbi gözetimde tutulması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular