tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Pasif-Agresif Kişilik Bozukluğu

Pasif-agresif kişilik bozukluğu olan kişiler, kendileri üstünde otorite kuran kişilere içerlerler. Bu içerlemeyi, aktif bir şekilde onlara karşı koymaktan ziyade, taleplere ustaca direnerek ifade ederler. Gösterdik­leri pasif direnç, gizlenmiş agresif duyguların ifade edilmesidir.

Pasif-agresif kişilik bozuk­luğu, genellikle, yetişkinliğin ilk yıllarında başlar. Bu bozuk­luktan muzdarip kişiler, ister sosyal yaşam ister iş hayatıyla ilgili olsun, yükümlülükleri yerine getirmeyi ya sürüncemede bırakırlar ya da uygun bir şekilde unuturlar. Aynı zamanda, gösterdikleri gayretin kıymetinin bilinmediğine de inanırlar. Bir görevi yaparken, muvaffakiyetsiz olmaları halinde başkalarını suçlamakta gecikmezler.

Bir pasif-agresif kişilik, kişisel ve sosyal ilişkileri engelleye­bilir, profesyonel gelişmeye yavaş yavaş veya sinsice zarar verebilir, ve bireylerin kişisel hedefle­rine ulaşmasını zorlaştırabilirler. Depresyon genel­likle semptomlara eşlik eder ve bunları kötüleştirir. Tedavi, onları değiştirmek gayretiyle, davranışla­rının yıkıcı olduğundan kendilerini haberdar etmeye odaklanır. Psiko­terapi, tahrip edici davranışı yönlendiren baskılanmış saldırganlığı ortaya çıkarmaya ve anlamaya da odaklanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular