tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Pıhtı Eritici Trombolitik Tedaviler

Trombolitik tedavi, kalp krizine neden olan bir koroner arterdeki bir kan pıhtısını çözebilen “pıhtı eritici” ilaçlar kullanarak gerçekleştirilen bir tedavidir.

Tedavi, hayatta kalma şansınızı %30 oranında artırabilir. Etkisini en çok, göğüs ağrısının ilk belirtisi görüldükten sonraki 90 dakika içinde başlanılırsa gösterir. Ancak, trombolitik tedaviye kalp krizinden sonraki 6 saat içinde başlanırsa da yine büyük derecede faydalıdır ve semptomlar başladıktan sonra 12 saate kadar pozitif (olumlu) etkiler göstermeye devam eder.

Pıhtı eritici ilaçlar; streptokinaz ile urokinazın ve abciximab gibi Gllp/ İla inhibitörleri olarak adlandırılan ilaçların yanı sıra doku plazminojen aktivatörünü (tPA) ve türevlerini içerir.

Trombolitik tedavi herkes için uygun değildir. Son zamanlarda aktif kanaması (bir mide ülserinden (yarasından) kaynaklanan gibi) olan kişiler için bu tedavi uygun değildir çünkü kanama kötüleşebilir.
Perikarditi olanlar ya da son zamanlarda geçici iskemik atak, felç, ameliyat, aort anevrizması diseksiyonu ya da kalp masajı geçirenler içinde bu tedavi uygun değildir çünkü hasar görmüş dokuda kanama oluşabilir.

Pıhtı Eritici Trombolitik TedavilerAşırı derecede yüksek kan basıncı (tansiyonu) olan kişilerde de trombo­litik tedavi nedeniyle komplikasyonlar oluşması riski yüksektir.
Ardından anjiyoplasti ya da koroner bypass greftleme ameliyatı yapılan koroner anjiyografi de, tıkanmış arteri açmak ve kalbe kan akışını yeniden sağlamak için başka bir yol olarak, bir kalp krizinin ilk saatlerinde bazen kullanılır.

Koroner anjiyoplasti, ilaçlar pıhtıyı çözmede başarısız olduğu
nda ya da trombolitik tedavinin uygun olmadığı kişileri tedavi etmek için sıklıkla uygulanır. Ancak bu sadece, kurumun, bir komplikasyon oluşması durumunda acil ameliyat gerçekleştirme kapasitesi varsa uygulanabilir.

Balon anjiyoplastisinin arterleri açmada yüksek derecede etkili olmasına rağmen, Amerika Birleşik Devletlerindeki hastanelerin %20’sinden azında bu uygulamayı acil durum bazında gerçekleştirmek için olanaklar bulunduğundan bu genellikle mümkün olmaz.

Ayrıca, kalp krizi geçirmekte olan kişilerde bunun başka bir kalp krizi geçirme ve ölüm riskini azaltmada ilaçlardan daha etkili olduğu da kanıtlanmamıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular