tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Plazma Kinetik Prostatı Yeniyor

Yalnızca erkeklerde görülen ve onlar için ciddi sorunlar oluşturan prostat büyümesi hastalığına gün geçtikçe yeni tedavi yöntemleri ekleniyor. Umuyorum artık prostat büyümesi erkeklerin yaşlandıklarında kaçınılmaz bir hastalığı haline gelmeyecek. Prostat büyümesi tedavi edilmezse kanser riski taşıdığından dolayı ciddi bir hastalıktır ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Prostat nedir?

Prostat, tüm erkeklerde doğduklarından itibaren bulunan ve idrar torbasının çıkış kısmını çevreleyen bir salgı bezidir. Yani prostat sonradan görülen bir urum değildir, her erkek doğduğundan prostat vücudundan bulunur. Prostatın görevi idrar yollarının savunmasını yapan ve meniye katılan bir takım salgı üretmektir.

Prostat ne zaman sorun olmaya başlar?

Prostat her erkekte bulunur bunu artık biliyoruz. Prostatın sorun olmaya başlaması ise büyüme durumunda ortaya çıkar. Şöyle ki, prostat belirli bir yaştan sonra değişen hormonların etkisi ile büyümeye başlar bu büyüme yavaş seyirlidir ve tamamen fizyolojiktir yani kişinin elinde değildir. Prostatın büyümesini yaşlanana kişilerin saçlarının beyazlanması gibi düşünebiliriz yani bu doğal yaşamın bir parçasıdır.

Prostat büyümesinin belirtileri nelerdir?

-İdrar yaptıktan sonra tam olarak boşalamama hissi,

-İdrara kesik kesik çıkma,

-Sık sık idrara çıkma,

-Sıkışarak idrara çıkma,

-İdrar kaçırma,

-İdrar yaparken ıkınma,

-Gece sıklıkla idrara çıkma,

-İdrarın akış gücünde azalma.

Tedavisi var mıdır?

Prostat büyümesi ilaç ve cerrahi müdahale yolu ile tedavi edilebilir bir hastalıktır. Başlangıçta olan hastalarda ilaç tedavisi uygulanır ancak doktora geç kalındığında cerrahi müdahale uygulamak zorunlu olur.

Plazma kinetik adı verilen tedavi yöntemi de son zamanlarda prostat tedavisinde uygulanan ve güzel sonuçlar veren bir prostat tedavisi yöntemidir.

Nedir plazma kinetik?

Plazma kinetik prostat tedavisinde doktorların en güvendiği bir yöntemdir. Kapalı ameliyat şeklinde gerçekleştirilen yöntemle penisten girilen aletler yardımıyla prostatın parça parça kesilmesi ya da buharlaştırılması yoluyla yapılır.

Alınan parçaların kanser tehdidi taşıyıp taşımadığını öğrenmek için patalojiye gönderilmesi ise lazerli tedavi yönteminin vermediği bir imkanı bize vermiş olur. Bu yöntem sayesinde prostatın kanser riski taşıyıp taşımadığı kolayca anlaşılır.

Son derece basit bir ameliyat olan plazma kinetik sonrası hasta bir iki gün içinde evine gidebilir ve sondanın kalma süresi de diğer tedavi yöntemlerine nazaran daha kısadır.

Neden plazma kinetik?

*Çünkü plazma kinetik prostat büyümesinin en güvenilir tedavi yöntemidir.

*Plazma kinetik sonrası kişinin erkeklik gücünde bir kayıp yaşanmaz.

*Hasta özel hayatına kaldığı yerden devam edebilir.

*Ameliyat sonrası idrar kaçırma riskinin en az olduğu tedavi yöntemidir. 

*Her türlü prostat rahatlıkla uygulanabilir.

*Prostatın büyük olması ameliyat için sorun taşımaz.

*Kalp ve akciğer sorunu olan hastalara da uygulanabilir.

*En çok rastlanan ameliyat sonrası meninin idrar torbasına kaçma durumu meydana gelmez.

Prostat tedavisi olmazsam ne olur?

Tedavi olmayan ya da tedaviye geç kalmış hastaların böbreklerinde ciddi şekilde hasarlar meydana gelir. Ayrıca hastanın idrar torbası işlevini yitirir ve böbreklerde oluşan deformasyon sonucu hasta diyaliz makinesine bağlı kalır.

Bu nedenle prostatın belirtilerini kendinizde hissettiğiniz an mutlaka bir doktora başvurun, erken teşhis her hastalığın tedavisinde ki en önemli yoldur.

Hoşça kalın, Sağlıkla kalın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular