tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Korunma Yöntemi

Sertleşen kamışı kaplayan bir tür kılıf olan prezervatif ersuyundaki spermlerin dölyoluna geçmesine engel olur.

İngiltere kralı II. Charles’ın gayri meşru çocukların sayısını azaltmaya ça­lışan hekimi Condom tarafından bulun­duğu söylenirse de, ilk kez ne zaman kullanıldığı bilinmemektedir. Eski Mı­sır resimlerinde prezervatifli erkek fi­gürleri saptanmıştır. İtalyan anatomi bilgim Gabriel Falloppio, 1564’te pre­zervatifin, zührevi hastalıkların önlen­mesi için kullanılacağını belirtmiştir. Casanova’mn anılarında da belirtildiği gibi prezervatif cinsel ilişkiyle bulaşan hastalıklardan korunma amacıyla kulla­nılıyordu. Bu uygulama, prezervatifin daha çok yasadışı ilişkileri çağrıştırma­sına yol açmış, aile planlamasındaki kullanımını kısıtlamıştır.

Prezervatif, son yıllarda kadın hare­keti, üretici firmaların propagandası ve AİDS korkusu nedeniyle yeniden gün­deme gelmiştir. Kesin veriler bulunma­sa da, yaklaşık 20 milyon çiftin bu yön­temi kullandığı sanılmaktadır. 1800’lerin ortalarına kadar prezervatif­ler bağırsak gibi hayvansal kökenli zar­sı dokulardan üretiliyordu; daha sonra lastik kullanılmaya başladı.

Yöntemin Özellikleri:

• Güvenilir bir doğum kontrol yönte­midir;
• ucuzdur;
• tıbbi kontrol gerektirmez;
• yan etkileri yoktur, herhangi bir ra­hatsızlığa yol açmaz;
• cinsel ilişkiyle bulaşan hastalıklardan korunma sağlar.

Prezervatif türleri: Değişik biçimleri ve boyları olmasına karşın, bu değişik­likler etkisini ve kullanım özelliklerini etkilemez.

Kalite kontrolü: Genellikle üretici fir­ma tarafından, kullanım sırasında yırtılabilecek kusurlu bölgeleri belirlemek üzere yapılır.

Gebeliği önleyici etkisi: Kuramsal olarak etkisi yüzde 100’dür; daha çok kullanıcı hatalarından kaynaklanan ak­saklıklar olabilir. Bu duruma genellikle boşalmadan önce dışarı akan ersuyu ne­den olur. Başarısızlıklar çok ender ola­rak üretim hatalarına da bağlı olabilir. Bununla birlikte prezervatif bu konuda eğitim görmemiş toplumlarda bile, öte­ki yöntemlerden daha etkili sayılmakta­dır.

Kullanım önerileri:

• Beklenmedik bir zamanda cinsel iliş­kiye girme olasılığı varsa ve sürekli kullanılan bir yöntem yoksa her zaman prezervatif taşınmalıdır;
• prezervatif kamış dölyoluna girme­den önce takılmalıdır;
• prezervatifi yırtmamak için dikkatli tutmak gerekir;
• prezervatif kaygan değilse ve dölyolu da kuruysa, sürtünmenin yırtılmaya ne­den olmaması için gebelik önleyici krem ya da jelatin kullanarak kayganlaştırılmalıdır;
• prezervatifin kayarak dölyolunda kal­masını ya da ersuyumın dışan akmasını önlemek için, kamış henüz sertken dı­şarı çekilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular