tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Prostat nedenleri belirtileri ve tedavisi

Prostat

Prostat yalnız erkekte olan bir salgı bezidir. Erkekte dış idrar yollarının ön kısmını çevrelemiş olan organdır. Mesanenin tabanında bulunur. Erişkinlerde yükseklik 20-25 milimetre, ön- arka çapı da 25 milimetre eninde ve de çapı 40 milimetre civarıdır. Ağırlığı 20-25 kilogramdır.

Prostat iltihapları

Prostat iltihabı acil ve de müzmin olarak ikiye ayrılmaktadır.

1.    Acil prostat iltihabı; adi mikroplardan oluşan iltihaplanmadır. Prostata kanla ve ya direkt gelirler. Genellikle idrardın dış kanallarıyla giren mikroplar prostattın iltihabına sebep olurlar.
Belirtileri: idrarı yaparken huzursuz olma. İdrarda yanma, sık idrar yapma gibi şikâyetler görülür. Prostatın şişmesi ve gerginleşmesi yüzünden idrar yapılırken zorluk meydana gelir. Testislerin alt kısımlarında ağrı olur. Ateşlenme görülür. Titreme, mide bulantısı ve istifra olur. Günler ve ya haftalar sürebilir. İdrar dış deliğinde birçok sefer akıntı olmamaktadır. Ardından tedavi olunmaz ise şikâyetlerde azalma olur ya da apse oluşur ve müzmin bir hal alır.

Tedavi;

o    Yatarak istirahat

o    Sıvı ihtiyacı için serum

o    Kabızlık durumu varsa tedavi edilir

o    Ağrı kesici fitil

o    Tahlil yapıldıktan sonra mikrobun cinsine göre antibiyotik tedavisi

o    Prostat masajı

2.    Müzmin prostat iltihabı; çok fazla belirtisi olmaz. Orta yaşlarda ve olgun gençlerde ortaya çıkar. Acil prostat iltihabının ardından ya da daha önce belirtisi olmayan prostat iltihabının ardından meydana çıkar.

Belirtileri:

İdrara çıkarken huzursuz olma, idrarın sık yapılması, idrar yapılırken yanma, kimi zaman idrar yaparken kanama görülebilir. En belirgin belirti idrarın dış deliğinden akıntı gelmesidir. Sabahları ilk idrar yapılmadan önce fazla olur. Beyaz renkte saydam olur, yapışkandır, salaya gibidir.

Hemen yorulma, uykunun bozulması, konsantre bozukluğu olur. Bel altında ağrılar olur.

Seks arzusu azalır, sertleşmede sorun olur ve erken boşalmaya sebep olur.

Tedavi:

o    Rahatsızlık müzmin olduğundan dolayı çoğunlukla antibiyotikler faydalı olamaz

o    Ağrı kesen fitil kullanılır

o    Sakinleştirici ilaç ve vitamin kullanılır

o    İstirahat edilmelidir.

o    Sıcak su banyosu ya da sıcak su torbaları alt kısımlara uygulanır.

o    Hekiminizin uygulayacağı haftada iki defa yapılan prostat masajıyla prostatın içindeki salgılar ve de iltihaplar atılır ve rahatsız olan kişi rahatlatılır

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular