tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Proteini Bol Karbonhidratı Az Beslenme

Kalori alımını azaltarak istendiği kadar kilo verilebilir. Ama “sağlıklı” zayıflama için temel besin maddelerini dengeli biçimde içeren, ayrıca herhangi bir maddenin eksikliğine ve bu eksikliğe bağlı olumsuzluklara yol açmayan bir beslenme programı gerekir.

Vücudun kalori gereksinimi yalnızca protein, yağ ya da karbonhidrat alarak kar­şılanabilir. Ama vücuttaki metabolizma süreçlerinde uyumsuzluğa yol açmamak için temel besin maddelerini belirli sınır değerlerin altına inmeden almak gerekir.

Proteini Bol Karbonhidratı Az Beslenme

Bu beslenme özellikle et ve balık gibi protein bakımından zengin besinlerin daha fazla tüketilmesine, şeker ve ha­mur işleri gibi karbonhidratlı besinlerin ise önemli ölçüde kısıtlanmasına daya­nır.

Tartışmasız bazı yararlar sağlamak­la birlikte aşağıda belirtilen sakıncaları da vardır:

• Aşırı protein yüklemesi inatçı kabız­lığa, kokuşma bozukluklanyla kendini gösteren kolite, kandaki üre ve ürik asit miktarında artışa neden olur.

• Yağa karşı aşırı duyarlılık gelişir ve alınan yağ oranındaki küçük artışlar bi­le kanda kolesterol ve lipit düzeyini yükseltebilir.

• Karbonhidratların aşırı biçimde kısıt­lanması geçici kan şekeri düşmesi kriz­lerine yol açar. Bu da halsizlik, bitkin­lik ve terleme gibi belirtilere yol açar.

• Düşük karbonhidrat ve görece yüksek yağ alımı iştahsızlığa neden olan ketoza (kanda keton cisimciklerinin oluşması) yol açar.

• Başlangıçta biraz hızlı zayıflama gö­rülse bile alınan kalori miktarı başka za­yıflatıcı beslenme programlarından az değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular