tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Psikoterapi

Psikoterapi birkaç türde olabilir. Psikoanaliz, çocukluğun erken çağlarında bastırılmış olmakla beraber, yaşam esnasında duygusal problemler şeklinde tekrar yüzeye çıkan travmalar fikrini temel alır.

Psikoanaliz, bilinç dışı çatışma­ları hatırlamanıza yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır ve bunu yaparken, sizin üstünüzdeki baskı­larının ferahlatılmasına yardımcı olur. Psikoanaliz süreci genel­likle, haftada bir kereden fazla olmak üzere birkaç sene boyunca terapiste gitmeyi gerektirir. Genel­likle psikanalist sizin görüş alanı­nızın dışında oturacak ve siz de bir kanepeye uzanmış olacaksınız. Psikoanaliz nadiren sağlık sigortası kapsamındadır.

Psikodinamik psikoterapi’de terapist ile haftada bir ya da iki kez buluşursunuz. Özellikle, zayıf özsaygı, samimiyet ya da otori­teye dair zorluklar ya da devam eden depresyon veya anksiyete ile başa çıkmada faydalı olur. Genellikle, psikoterapinin bu şeklinde, psikoterapist ile karşı karşıya oturursunuz. Daha karmaşık, ısrarcı sorunlarda tedavi birkaç yıl sürebilir. Psikoanaliz’de olduğu gibi psikoterapist genel­likle geçmişteki deneyimlerinizin bugünkü yaşamınıza olan etkileri üstüne odaklanır.

Karşılıklı terapi, psikoanaliz’den bazı teknikler alır. Ama geçmişten ziyade, o anki sosyal çevreniz ve kişisel ilişkileriniz üstüne odaklanır. Genellikle 3 ila 4 ay boyunca haftalık seanslar şeklinde uygulanır ve daha ziyade zayıf özsaygı sorunlarının üstesinden gelmek için kullanılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular