tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Rahatsız Bacaklar Sendromu

Bu sendrom, uykuyu engelleyen çok yaygın bir sorundur. Gevşeme içine girdiğinizde (genellikle yatak vaktinden önce akşamları), bacaklarınızda (ve bazen kollarınızda), hoş olmayan bir karıncalanma ya da ürperme hissedersiniz. Bu his, uykuya dalmaya çalışırken de devam eder, ve uykuya dalmayı ve uykuda kalmayı engeller.

Bu durumun sebebi bilinme­mektedir. Hamilelik esnasında daha sık rastlanır. Levodopa, bromocriptine, pergolide, benzodiazepine’ler dahil olmak üzere bazı ilaçlar faydalı olabilir.

Rahatsız Bacaklar Sendromu İçin Öneriler:

Yetişkinlerin yüzde 5 ila 10’unda bu sendrom görülebilir. Ancak henüz çoğu insan bunu duymamıştır ve pek çok doktor bunun hakkında pek az şey bilmektedir. Gördüğüm, bu sorundan şikayetçi kişilerin çoğu uzun zamandır bundan muzdaripti. Ama yaşlanmaya bağlı “normal ağrı” olarak tanımlıyorlardı. Bu sendrom, bacakların kullanıldığı gün içi zamanlardan ziyade, çoğunlukla gece vakti, dinlenmeye çekilindiğinde bacakların ağrımasına sebep olur. Çocuklukta, artan ağrılar bu sendromun dengi olabilir ve dolayısıyla, çocuklar arasında da yaygın olabilir.

Düzenli ilaç kullanmak, yetişkinlerde son derece faydalı olabilir. Çocuk­larda, ara sıra acetaminophen ve uyku bozukluklarının düzeltilmesi, gerekli olan yegane şeydir. Bu çok yaygın ve can sıkıcı duruma tahammül etmek zorunda değilsiniz; başarıyla tedavi edilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular