tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Saç Dökülmesinde Merak Ettikleriniz

Demir eksikliği kadınlarda saç dökülmesine yol açabilir mi?

Demir eksikliği anemisi besinlerle yetersiz demir alınmasından veya kadınlarda ağır adet kanamalarından kaynaklanabilir. Kadınlarda saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biridir. Laboratuar analiziyle tespitinden sonra ağızdan kullanılacak demir hapları ve besin takviyesiyle eksiklik ortadan kaldırılabilir. Böylece saç sağlığı düzelir.

Stresin saç dökülmesinde rolü nedir?

Vücut için stres kaynağı olan her etken, olumsuz etkisini saçlarda da gösterir. Ayrıca yüksek ateşli hastalıklar, ağır enfeksiyonlar, cerrahi girişimler de saç dökülmesi nedenidir. ancak bu sebeplere bağlı saç kayıpları, olaydan birkaç ay sonra ortaya çıkar ve genellikle geçicidir

Hamilelik ve menopozda saçlar dökülür mü?

Östrojen(kadınlık hormonu) kadınları ciddi boyutlarda saç kaybından korur. Ama östrojenin koruyucu etkisi hamilelik sonrası, menopoz sonrasında ortadan kalkar. Bu dönemlerde doktor kontrolünde kullanılacak destek tedaviler, solüsyonlarla bu etki en aza indirilerek saçlar kuvvetlendirilebilir.

Doğum kontrol hapları saç dökülmesine yol açar mı?

Bu haplar değişik miktarlarda hormonlardan oluşuyor. eğer böyle bir yan etkiyle karşılaşırsanız doktorunuza danışın. Bu etkiye daha az yol açan bir ilaç seçilebilir. Yan etki kişiyi çok etkiliyorsa, haplar bırakıldığında yaklaşık 6 ay sonra saç dökülmesi sorunu ortadan kalkacaktır.

Beslenme yetersizliği, diyet yapmak saçları döker mi?

Bilinçsiz yapılan diyetlerde ve tek yönlü beslenmelerde saç yaşam döngüsünde gerekli olan vitamin, mineral ve protein yeterli düzeyde alınmaz. Sonuçta saçta zayıflama ve dökülme problemi yaşanır. Sağlıklı beslenmenin, sağlıklı saçlara giden esas yol olduğu unutulmamalı.

Saç Dökülmesi Tiroid Hastalığı Habercisi Olabilir mi?

Evet. Tiroid bezinin az çalışması (hipotiroidi) ve tiroid bezinin fazla çalışması (hipertiroidi) teşhisinde saç dökülmesi önemli bir belirtidir. Tiroid bezinin çalışmasını düzenleyecek tedaviyle saç dökülmesi önlenebilir.

Saç Bakımında Yapılan Yanlışlıklar Saç Dökülmesine Neden Olabilir mi?

Evet. Bunları şöyle sıralayabiliriz:
*Saç boyası, jöle gibi kimyasalların çok sık kullanımı,
*Saçları çok sıkı bağlama,
*Sıcak fon uygulamasının çok sık yapılması,
*Her gün aynı noktada toka, taç gibi aksesuvarlar kullanmak,
*Her gün şapka, bere takmak, peruk ve protez kullanmak,
*Türban altına yerleştirilen ve ağırlık yapan yükselticiler,
*Saçların her gün birkaç kat örtülerek az havalandırılması.

Saçları dökülen biri ne zaman doktora gitmeli?

Saçlardaki dökülme, aldığınız tüm tedbirlere rağmen giderek artıyorsa sorunun altında başka bir hastalık yatıyor olabilir. Bu nedenle gerekli tetkik ve tedavinin yapılması için mutlaka bir dermatoloji (cilt hastalıkları) uzmanına başvurmak gerekir. Yine ani bir şekilde para tarzında açılmalardan yakınıyorsanız doktora gidin.

Kepek Sorunu Saç Döker mi?

Kepeklenme ve seboroid dermatit (bir tür egzama) uzun vadede saç kaybına neden olabilir. Bu sorunlar zamanında tedavi edilmeli. Kepek her gün rastlanabilen yaygın bir şikayet olduğundan genellikle ihmal ediliyor. Oysa zamanında dermatoloji uzmanına gitmek sorunun ciddileşmesini önlüyor

Şampuan Seçimi Saç Dökülmesinde Etkili mi?

Hayır. Şampun basit bir temizlik malzemesi olarak düşünmeliyiz. Şampuan içindeki etken maddeler saçı ne döker ne de yeniden çıkmasını sağlar. Şampuan suda erimesi köpürmesi gereken bir malzeme olduğundan cilt altındaki köke nüfuz etmesi mümkün değil.

Kalıcı Kayıplara Karşı Ne Yapılabilir?

Bugün saç ekimi yöntemleri tüm dünyada kelliğin en etkili, kalıcı ve popüler tedavisidir. Bkz. Saç etirme

Kepekten şikayet ediyorsanız

B12 vitamini: Karaciğer, sığır eti, yumurta, süt ve süt ürünleri F vitamini: Bitkisel yağlar, yer fıstığı, ay çekirdeği, ceviz
B 6 vitamini: Kurutulmuş besinler maya, karaciğer, baklagiller, tam tahıllı ürünler, balık
Selenyum: Kepek, hububat tohumları, brokoli, soğan, domates ve ton balığı tüketin.

Saçlarınız çok kuru, mat ve kınlıyorsa

F vitamini: Bitkisel yağlar, yer fıstığı, ay çekirdeği, ceviz, deniz mahsulleri, iyotlu tuz, , süt ürünleri, tere, badem, fındık, lahana, kuzu ciğeri tüketin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular