tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Sağlıklı Güneşlenmek İçin Gerekli Bilgiler

Güneşlenme için Tehlikeli Saatler

Kanser yapıcı güneş ışınlarının en etkili olduğu saatler öğle saatleridir. Çünkü bu saatlerde ışınlar, dik olarak gelir. Saat 11 ve 14 arası güneşlenmeninin en tehlikeli olduğu saatlerdir.

Cildinizin Cinsi Güneşlenme Açısından Önemlidir

Cildin güneşten etkilenme derecesi cildin ren­gine göre değişir. Ciltlerin rengi hassasiyetini tayin eder. Hassas ciltler güneşin kanserojen ve alerjik etkilerine en açık olan ciltlerdir.

Mutlaka Koruyucu Kullanılmalıdır.

Faktör numarası yüksek güneş sütü, kremi ve yağı; güneşlenirken ihmal edilmeden kullanıl­malıdır. Bu sağlıklı güneşlenmenin en önemli şartıdır. Koruyucuların en fazla 3-4 saat koru­yucu etkisi vardır…

Güneşte Fazla Kalmamalıdır.

Güneşin altında sürekli uyumamak, aynı yönde yatmamalı, döne döne güneşlenmelidir.
Güneşin altında çok kalmak su kaybına, dolayı­sıyla elektrolit dengesinin bozulmasına neden olur. Bol tuzlu ve şekerli içecekler dengeyi sağ­lar. Tansiyonu olan kişiler de bu noktaya dikkat etmelidir.

Güneş Altında fazla kalmak cildi yaşlandırır.

Güneş ışınlan cildi kurutur, nemini kaybettirir. Ciltaltı yağ dokusu azalır. Hiçbir koruyucu madde kullanılmazsa çizgiler yüzde, boyunda, ellerde, derinleşir, kalınlaşır. Daha kolay yaşlan­maya yol açar.
.
Güneşlenirken leke oluşmasına dikkat etmeli

Sürekli yanmaktan kaynaklanan güneş ışınları­nın leke yapıcı özellikleri her yıl gittikçe artar. Bunların bir kısmı tedaviyle geçer, bir kısmı ilâ kalır. Güneşlenirken kolonya, parfüm, deodo­rant, after shave gibi losyonları güneş gören yerlere sürmemek gerekir. Çünkü onlardaki katkı maddeleri güneş ışınlarını daha fazla emerek leke yapar. Bu lekelerin geçmesi de çok zordur. Bunlann yanı sıra bazı ağrı kesiciler, romatizma ilaçları, antibiyotikler ve mantar ilaçları da lekelenmelere yol açar.

Güneşlenirken Hangi Vitaminler Alnmalıdır?

Güneş alanda fazla kalındığı zaman vücut di­renci düşer. Virüs enfeksiyonları, herpes (uçuk) enfeksiyonları ve zona hastalığı ortaya çıkabilir. Bu yüzden bol C vitamini alınmalıdır.
Bu arada güneşlenirken A ve D vitaminleri dik­katli ve doktora sorarak kullanılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular