tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Sağlıklı yaşamak için su tüketin

Hangi yaşta olursanız olun, sağlığınız için gereken miktarda kaliteli su tüketmelisiniz. Tükettiğiniz suyun sadece miktarı değil, temizliği ve içeriği de çok önemlidir. Sağlıklı suyun sağlıklı insan anlamına geldiğini bilmeli, hücrelerinizi sadece suyla doldurmakla yetinmeyerek onu sağlıklı bir suyla beslemelisiniz. Sağlıklı su, mikrobiyolojik açıdan kırklık içermeyen ve içeriğini oluşturan elementler belirlenmiş sınır değerlerden daha duşuk olan sudur.

Su besinlerin vücuda alınması, sindirilmesi, besin öğelerinin emilimi, hücrelere taşınması ve metabolizma faaliyetleri sırasındaki tepkimelerin oluşabileceği sıvı bir ortam hazırlar. Hücre çalışması su ve içinde çözünmüş maddelerle sürdürülür.

Su gereksinimi, su ve diğer içeceklerle, sulu katı besinlerle ve metabolizma faaliyeti sonucu oluşan suyla karşılanır. Besinlerin ve yemeklerin türlerine göre içerdikleri su miktarı da farklıdır. Karpuz, portakal gibi meyvelerde ve taze sebzelerde su oranı çok yuksektir. Koyu ve katı besinler ise daha çok su içme ihtiyacı yaratır.

Metabolık su miktarı: Besin öğelerinin hücrelerde oksitlenmesi vücutta az miktarda su oluşturur. Bu iç kaynaklı suya metabolık su ya da metabolizma suyu adı verilir. Bu su diyette enerji veren besin öğelerinin çeşit ve miktarlarına, dolayısıyla gövdede oluşan enerji miktarına göre değişir. Yağ asitlerinin yapısında çok hidrojen bulunduğu için su en çok bunların oksitlenmesiyle oluşur. 100 gr yağ gövdede oksitlenince 107 gr. su oluşur. Bu değerler karbonhidratlar için 56 60 gram, proteinler için ise 34 40 gramdır. Gövdede üretilen 100 kalorilik enerji karşılığında 10 15 ml dolayında su oluşur.

Vücuda alman suyun çoğu ıncebağırşakta, az bir kısmı da kalınbağırsakta emilir ve vücut sıvılarına katılır. Hücre içinde oluşan metabolık su da vücut sıvılarına geçer. Vücuttaki su sürekli olarak yenilenir. Toplam vücut suyunun yaklaşık yarısı, ortalama on gün içinde, dışarıdan alman suyla değiştirilmektedır. Bu oran vücut suyunun sürekli yenilendiğim gösterir. Suyun gövdedekı devir hızı günde, yetişkinlerde yaklaşık % 6, bebek ve çocuklarda ise % 15’e yakındır. Bu yüzden gövde büyüklüğüyle ters orantılı olarak, bebek ve çocukların su gereksinimleri yetişkinlerden daha fazladır. Enerji harcaması göz önüne alındığında ise her kalori için yetişkinlerin ortalama 1 mi., bebeklerin ise 1.5 mi. kadar su alması gerekir.

Fazla protein, tuz, kusma, ishal, terleme, ateşli hastalıklar, sıcak çevrede çalışmak gibi durumlar su gereksinimini artırır. Sağlıklı kimselerin su gereksinimini karşılaması kolaydır. Bunu karşılarken, besin değeri olmayan kolalı İçecekler ya da çay ve benzerleri yerine taze meyve suları içmek daha besleyicidir.

Vücut su yetersizliğine çok dayanıksızdır. Hastalıklar ve su kaybının çok olduğu durumlarda, zamanında su ihtiyacı karşılanmazsa hayati tehlike söz konusu olur.

Su yetersizliğinden en çabuk etkilenen sistemler şöyle sıralanabilir:

-Bağışıklık sistemi,
-Kalp ve dolaşım sistemi,
-Sindirim sistemi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular