tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

SARMISAK

Özellikleri:
♦ Sarımsak bahçelerde ve tarlalarda yetiştirilen bir bitkidir.
♦ Bu bitkinin baş kısmı, dişli bölümü hem yenilir ve hem de baharat olarak kullanılır.
♦ Hekimlikte de kullanılmıştır.
♦ Kötü kokuludur. Hadisi Şeriflerde soğan ve sa­rımsağa “habis” hoşa gitmeyen şey denilmiştir. Zira haram ve pis olan şeylere habis denildiği gibi, tadı ve kokusu kötü olan şeylere de habis denilir. Soğan, sarımsak ve prasa bunlardandır. Nitekim Peygam­ber AleyhisSelâm “Her kim şu kötü kokulu (habis) bitkiden (sarımsaktan) yerse, ağzının kokusu gidin­ceye kadar mescidimize gelmesin!” buyurmuştur.
♦ Sahabeden Bişr (r.a.) demiştir ki Ebû SaîdilHudrî; Peygamber Aleyhis Selâm’ın soğan, sarımsak ve pırasanın yenilmesini yasakladığını söy­leyince, biz”Onlar haram mıdır?” diye sorduk.
* “Hayır, haram değildir, fakat Peygamber AleyhisSelâm (kötü kokusundan dolayı yenilmesini yasakladı” dedi.
Faydaları:
* Sarımsağın mizacı hareketli ve kurudur. Vücu­da kuvvetli derecede sıcaklık verir ve son derece kurutucu bir özelliğe sahiptir. Soğuk ve balgamlı mizaçlı kimseler ve felç olmaya ramak kalmış has­talar için gayet faydalıdır.
* Meniyi kurutucu, tıkanıklıkları açıcı; katı şişe­likleri çözücü, hazmı kolaylaştırıcı, susuzluğu gide­rici, bağırsakları hareket ettirici, idrarı söktürüp ço­ğaltıcı vardır.
* Haşarat sokmalarına, soğuktan meydana gelen bütün şişliklere karşı panzehir olarak kullanılır.
* Sarımsak dövülüp macun hâline getirildikten sonra yılan ve akrebin soktuğu yerlere merhem gibi sürülürse; gayet faydalı olup, zehiri çeker ve vücu­du ısıtır.
* Sarımsak balgamı keser, yellenmeyi çözer, bo­ğazı kayganlaştırır ve birçok organların sağlığını korur. Müzmin öksürüğe, seyahat sebebiyle su de­ğişikliğine karşı faydalıdır.

sarimsak

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular