tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Sigara İçenler Derin Uyuyamıyor

Sigaranın sağlığımza verdiği zararlar saymakla bitmez. Bu zararlar arasında bir de uyku problemleri eklendi.

Siz de sigara içiyor ve sabah yataktan son derece yorgun, bitkin uyanmaktan şikayetçiyseniz bu yazımızı önemle okumalısınız. Zira sigara içenlerin daha zor uykuya daldıkları bildiriliyor.

John Hopkins Üniversitesi Tıp Okulu’ndan Dr. Nareş Purjabi’nin başkanlık ettiği ekip, uyku problemlerinin sigaradan kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırıldı.

Sigara başlı başına uyku üzerinde uyarıcı etkiye sahip midir? sorusunun cevabı da ortaya çıkarıldı.

sigaraAraştırmada sigaradan kaynaklanan rahatsızlığı olmayan orta yaş gurubundaki 40 kişi ve yine aynı sayıda sigara içmeyen kişilerle uyku durumları karşılaştırıldı.

Uyku sırasında beynin elektriksel hareketlerinin ölçülmesi için kişiler kendi evlerinde EEG makinelerine bağlandı.

Araştırma sonucunda ise sigara içen kişilerin hafif uyku ile uyku dönemlerini geçirdikleri derin uyku süresinin daha az olduğu belirlendi. Deneklerin uykuya dalmalarının hemen ardından sigara içenlerle içmeyenlerin uyku derinliğinin farkının tesbit edildiği görüldü. Sonuç olarak nikotin uyku üzerindeki olumsuz etkilerinin, uykunun ilk anlarında çok etkili olduğu belirlenmiş oldu.

Diğer taraftan, araştırmaya katılan sigara kullanan deneklerin büyük çoğunluğu dinlendirici uykuya dalamadığını söylerken, sigara içmeyen küçük bir kısım dinlenemediğini belirtiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular