tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Sigaranın Sağlığa Zararları Nelerdir?

Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı sadece tüketicinin bedenine zarar ve­rirken, sigara içenler, sigara dumanında bulunan zehirlerden dolayı çevresindekileri de zehirlerler.

Sigara içenler yalnız kendilerini değil, çevresindekilerin sağlığını da olumsuz etkileyen bir davra­nışta bulunduklarından müda­hale görürler. Böyle olduğu halde sigara tiryakileri sigara iç­me hakkına müdahaleyi kişilik haklarına bir müdahale olarak değerlendirip kendilerini savunmaya kalkarlar. Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı sadece onu tü­ketenin bedenine zarar verirken, sigara içenler sigara dumanında bulunan zehirlerden dolayı çevrelerindekileri de zehirlerler. Bilindiği gibi sigara içenlerin çevresinde bulunanlar pasif içici olarak adlandırılırlar. Bunun nedeni kendileri içmedikleri halde bu zehirli maddelerin etkisi­ne girmeleridir. Bu nedenle sigara içenler öz­gürlüklerden başkalarının sağlıkını etkileme­mek için vazgeçmek zorundadırlar. Batı toplumları bu konuda bilinçlendiği için sigara içenlerin toplum içindeki özgürlük alanlarına sınırlama getirmişler, bu kişileri toplum çembe­rine almışlardır. Son olarak bir sigara üreticisi firmanın sigaranın sağlığa zararlı olduğunu be­yan etmesi bu tartışmalara noktayı koymuştur.

Sigaranın Sayısız Zararlarından Bazıları:

Sigara-Öksürük Bağlantısı

Özellikle sigara içenler öksürüğü hiç dikkate almazlar. Çoğunlukla bir alarm sinyali olan ök­sürük normal sigara öksürüğü denilerek geçiş­tirilir. Bu ihmalin sonucunda sigara içen her 5 kişiden birinde kronik bronşit gelişmektedir. Kronik bronşitin ileri aşamalarında akciğer do­kusunun gaz alışverişi yapan bölümünde geriye dönüşsüz değişimler meydana gelir. Hava içe­ride kapalı kalır ve akciğeri şişirir. Anfizem adı verilen bu tablo, hastayı kalp ve solunum yet­mezliğine götürür.

Sigara-Kemik Yapısı Bağlantısı:

Yapılan araştırmalar sigara içen insanların kemik yapısının zamanla zayıfladığını ve bu yüz­den kırılma riskinin sigara içmeyenlere kıyasla daha fazla olduğunu göstermiştir.

Sigara-Konsantrasyon Bağlantısı:

Sigara içmenin zekayı açtığı yolundaki savunu­ların yanlış olduğu yapılan araştırmalarla ispat­lanmıştır.
Uzmanlar sigara dumanının konsantrasyonu sağlamak yerine hafızayı zayıflatarak konsantras­yon süresini kısalttığı­nı saptadılar. Yine ya­pılan araştırmalar; si­gara içenlerin sürücü testlerinde sigara içme­yenlere nazaran 3.5 mis­li daha sıklıkta kaza yaptık­larını ortaya koydu. bkz. Bağımlılık ve Sigara Nasıl Bırakılır?

“Daha ayrıntılı bilgi için lütfen aşağıdaki videoyu sonuna kadar dikkatle izleyin”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular