tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Sindirim Sistemi

Sindirim sistemi, yediğiniz besinleri, hayatınızı sürdürebilmenize yarayacak ürünlere çevirir. Bu sistem; ağız, boğaz, mide, ince bağırsak (duodenum, jejunum, ileum), kalın bağırsak (kolon olarak da adlandırılır), yemek borusu, rektum ve makattan oluşan 9 metrelik bir borudur.Bu boruyla ilişkili olarak temel üç organ bulunur. Bunlar; karaciğer,  safra kesesi ve pankreastır.

Bu organlar 12 ila 24 saat arasında, yediklerinizin besleyici olanlarını saklar ve yararsız olanlarını dışarı atar.Yararlı besinlerin seçilmesi için, yiyeceğin fiziksel ve kimyasal olarak mikroskobik parçalara ayrılmış olması gerekir. Bir havuç yendiğinde bir çok sayıda vitamin, mineral, protein, şeker ve lif midede ve bağırsaklarda dolaşır. Vücut bu maddeleri bir çok yönde kullanabilir.

Karaciğer, şekerin bir kısmını 3 gün sonra enerjiye ihtiyacınız olacak şekilde saklayabilir. Kalsiyumun bir kısmı sağlamlık sağlamak amacıyla kemiklerde bulunabilir. Bazı vitaminler bağırsaklardaki hücrelerde dolaşarak kansere sebep olacak değişimleri engeller.Lif ise, yer kaplayacak bir atık olarak bağırsakta kalır. Bu atık, vücuda zarar verebilecek fazla yağ ve şekerin vücuttan atılmasında kritik bir rol oynar. Katı dışkıyla atılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular