tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Sırt Ağrısının Nedenini Teşhis Etmek İçin Yapılacak Testler

Sırt ağrısı vakalarının büyük bir çoğunluğunda, hiçbir tanısal teste gerek duyulmaz. Ancak, sırt ağrınız dinlenme ve ağrı kesiciler ile iyileşmiyorsa, doktorunuz daha ciddi bir rahatsızlık olması olasılığını bertaraf etmek için aşağıdaki testlerden birini ya da daha fazlasını kullanabilir: Röntgenler Alt sırt (bel) röntgenleri temelde kemikleri ve kalsiyum içeren diğer dokuları gösterir.

Omurganın durumu ile ilgili biraz fikir verirken, diskler, ligamentler (bağlar), kaslar ya da diğer yumuşak dokular hakkında çok az bilgi sağlar. Fakat kırıkları, kemik tümörlerini, enfeksiyonu ya da artriti belirlemeye yardımcı olur. Ait sırt (bel) ağrısı vakalarının çoğunu teşhis etmede işe yaramazlar.

Manyetik Rezonans Görüntüleme Manyetik rezonans görüntüleme (MRG), iç yapıları göstermek için elektromanyetik dalgaları kullanır. Dikler, spinal kord (omurilik) ile sinirler ve tümörler de dahil olmak üzere yumuşak dokuları resmeder. Sırt ağrısını teşhis etmek için bir teste gerek duyulduğunda, en faydalı olanı sıklıkla MRG’dir.
Bilgisayarlı tomografi Bilgisayarlı tomografi (BT) taramasında bilgisayarlar sürekli olarak sırt yapılarının multipl (çoklu) görüntü¬lerini analiz eder ve sentezlerler; herhangi bir anotomik düzlemdekine yakın detaylı bir kompozit görüntü sağlarlar. BT, artriti ya da spinal stenozu belirleyebilir fakat hernileşme (fıtıklaşma) gösteren bir diskin bir soruna neden olup olmadığını gösteremez.
Kemik taraması, Kemik taramaları; bir tümörü, bir enfeksiyonu ya da iyileşmekte olan bir kırığı filmde sorunlu bölge olarak gösterir. Kemik taramaları, doktorların, anormalliklerin yerlerini belirlemelerine böylelikle de teşhis koymak için diğer tekniklerin kullanılabilmesine yardımcı olurlar.
Miyelografi Bu tür rötgende, spinal kordu saran sıvıyla dolu kılıfa boya enjekte edilir. BTya da MRG taramaları mevcut değilken, bu hernileşme (fıtıklaşma) gösteren bir diski görüntülemek için en iyi yoldu. Ancak miyelografi rahatsızlık vericidir ve bazen yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle bugün seyrek olarak kullanılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular