tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Sırt Ağrısının Önlenmesi

Sırtınızdaki gerilmeyi azaltmanın en iyi yolu, fiziksel olarak iyi bir formda olmaktır. Dik bir pozisyonda durmanıza yardımcı olan abdominal (karın) kaslarınızı güçlendirmeye yoğunlasınız. Ağırlık kaldırma, sırtınızdaki kasları ve destekleyici diğer yapıları kuvvetlendi¬rebilir.
Günlük rutininize egzersizi ve aşağıdaki koruyucu önlemleri dahil ediniz:

■ Duruşunuz (postürünüz) düzgün olsun ve ani ya da biçimsiz eğilme hareketlerinden kaçınınız.
■ Yüksek topuklu ayakkabılar giymeyiniz; yüksek topuklu ayakkabılar, leğen bölgenizin öne doğru yatmasına neden olarak omurganıza bağlanan kas ve ligamentler (bağlar) üzerindeki gerilmeyi arttırır. İyi desteklenmiş düz ya da çok alçak topuklu ayakkabılar giyiniz.
■ Temel işleri yapmak için aşırı uzanmadığınızdan emik olmak için işyerinizde masanızın ve bilgisayarınızın yüksekliğini kontrol ediniz. Sandalyeler alt sırt (bel) desteği sağlamalı ve ayaklarınız yerde olmalıdır.
■ Uzun süre oturuyorsanız, ayaklarınızı alçak bir ayak desteğinde dinlendiriniz; ayakta duruyorsanız, bir ayağınızı alçak bir ayak desteğinde dinlendiriniz. Belirli aralıklarla yürüyünüz ve esnetme hareketi yapınız.
■ Araba kullanırken, sırtınızı bir yastıkla destekle¬yiniz. Uzun yolculuklarda, ayaklarınızı esnetmek için ara sıra mola veriniz.
■ Doğru kaldırmayı öğreniniz.
■ Kas yorgunluğuna ve kötü postüre (duruşa) katkıda bulunabilecek baskı ve gerginliği azaltmak için gevşeme tekniklerini öğreniniz.
azı kişiler, sırt ağrısı için cerrahi olmayan tedavilerin birinden ya da daha fazlasından fayda görürler. Doktoru¬nuza, size aşağıdakilerden herhangi birini önerip öneremeyeceğini sorunuz:
Sırt egzersizleri Vücut mekaniğini geliştirmeyi amaçlayan egzersizler, sırt ağrılarının tedavisinde önemli bir rol oynayabilir. Farklı amaçları olan birçok farklı program mevcuttur. Dikkatli bir şekilde yapılan egzersizler, bazı kişilere fayda sağlayabilir.

“Bel Okulları” Bunlar, sırt ağrısı olan kişilere sırtlarına nasıl bakacaklarını ve semptomları nasıl kontrol edeceklerini öğreten birçok programı kapsamaktadır. İyi programlarda eğitimli hocalar, öğrencilere anatomi, kişisel bakım ve önleme konusundaki derslerin yanı sıra dereceli egzersiz programlarında da yol gösterirler. Bu programların başarısı büyük ölçüde farklılık göstermektedir.

Spinal manipülasyon Spinal manipülasyon; kripraktörler (omurganın normal fonksiyonunun kemik ve eklemleri manipüle ederek yeniden kazandırabileceğine inanan uygulayıcılar), osteopatlar (hastalığı tedavi etmek için manipülasyona ek olarak ilaç ve cerrahi kullanan tıp doktorları) ve fizik tedavi uzmanları (fizyoterapistler) de dahil olmak üzere birçok sağlık uzmanı tarafından uygulanır. Bazı kişilerde manipülasyon, semptomların hafiflemesini sağlar. Ancak manipülasyon, bir doktor tarafından, manipülasyonla daha da kötüleşecek durumlar olan omurgada enfeksiyon ya da tümör oima olasılığını bertaraf etmek için tıbbi bir değerlendirme yapılmışsa en iyi şekilde uygulanır.
Kuşaklar Bir kuşak, diğer tedavilere yanıt vermeyen kronik sırt ağrısı ya da cerrahi çözümü olmayan ağrıları olan kişilerin semptomlarının hafiflemesine yardımcı olabilir. Uygunluk ve rahatlık temel kriterlerdir.Traksiyon Ağırlıklar, ipler ve makaralarla sağlanan fraksiyon, vücudun bir parçasını çeker ve o parçayı gerer. Bacaklara, pelvise (leğen bölgesine) ve üst bedene çeşitli şekillerde uygulanabilir. Varsayım, bedeni germenin ağrıyı azaltacağı ve iyileşmeyi arttıracağıdır. Traksiyon aslında yatak istirahatından daha etkili değildir ve hastanede kalmayı gerektirebilir.Transkütanoz elektrik sinir stimülasyonu (TENS) Bu tedavide, ağrı ya da işlev bozukluğunun olduğu alana ya da bu alanın yakınına deri üzerine küçük elektrodlar yerleştirilir. Bu elektrodlar, ağrı baskılayıcı bir stimülasyon sağlamak için çok düşük voltajlı bir elektrik akımını alttaki dokulara iletirler. TENS’in alt sırt (bel) ağrısı olan kişilere kayda değer bir fayda sağlayıp sağlamadığı tartışmalı bir konuysa da, zararlı değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular