tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Şişmanlatıcı Beslenme Tedavisi

Beslenme Tedavisi 

Zayıflığın başlıca tedavisidir. Beslenmeyi düzenlemeden yapılacak her türlü tedavi girişimi sonuçsuz kalır. Ama yüksek kalorili beslen­meye başlayıp yeterli sonuç elde edememekten şikâyetçi birçok kişi vardır. Bu başa­rısızlık, diyet uzmanının önerdiği beslenme düzeni­nin gerektiği kadar dikkatle ve uzun süreli uygulanma­masına bağlı olabilir.

Beslenme reçetesi kişisel özelliklere göre oluşturulmalı­dır. Yöresel ve ailesel alışkanlık­lar göz önünde tutulmalı, bunaltı, yorgunluk, isteksizlik ya da ruhsal tepkiler yaratmamak amacıyla kişisel yeğlemelere dikkat edilmelidir. İdeal ki­lonun hesaplanması ve kalori alımı ko­nusunda da kişinin özellikleri değerlen­dirilmelidir.

Beslenme Programı

Ruhsal ve fizyolojik bakımdan hazır ol­madan uygulanacak yüksek kalorili bes­lenme programının başarısızlıkla sonuç­lanması doğaldır. Alınacak besin , miktarı, yeni psikolojik koşullara ve sindirim durumuna alışılması bakımından yavaş yavaş artırıl­malıdır.

Başlangıçta günlük 100 kalorilik bir artış önerilebilir. Bu da sayısı artırılan öğünlere dengeli biçimde dağıtılmalıdır. Hedeflenen ka­lori değerine erişme süresi ise kişinin yeni beslenme düzenine uyum gösterme durumuna göre uzatılıp kısaltılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular