tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Şişmanlatıcı Beslenme

Zayıflığın beslenmeyle tedavisi temel olarak günlük kalori hesabına dayanır. Bu da kişiden kişiye az ya da çok değişiklik gösterir. Aşırıya kaçmadan uygulanacak yeni beslenme düzeni ruhsal tedavi, fizik tedavi ve ilaç tedavisiyle desteklenmelidir. Yalnızca yüksek kalorili beslenmeyle olumlu bir sonuç elde edilemez.

Vücut ağırlığının belirli bir düzeyin altında kalması demek olan “zayıf­lık” kötü beslenme koşulları ve vücutta var olan ya da gelişen bozukluklar bir yana bırakı­lırsa yapısal bir olgudur. “Zayıflama” ise vücut ağır­lığının hastalık ve beslen­meyle ilgili bilinen ya da bilinmeyen nedenlere bağ­lı olarak azalmasıyla orta­ya çıkar.

Zayıflık ve zayıflama arasındaki ayrım önemli­dir: Yapısal zayıflık tıbbi yönden tedavisi gerekli olan bir durum değildir. Zayıflama  ise ağır bir hastalığın belirtisi olabilir.

Çok çeşitli nedenlerden kaynak­lansa bile zayıflık sonuçta tek bir et­kene, vücutta depolanan yağ kütlesine bağlı fiziksel bir durumdur. Yağ kütlesi­nin belirgin bir biçimde olağan düzeyin altında olması zayıflık biçiminde kendi­ni gösterir.

Yapısal zayıflık beslenmeyle ilgili bozuklukların ve vücuttaki dengesizlik­lerin sonucu olmadığından bu tip kişiler­de yapılacak tıbbi incelemelerde olum­suz bir duruma rastlanmaz.

Öte yandan özellikle sindirim sistemi ve hipofiz ya da tiroit gibi iç salgıbezlerindeki kronik bir rahatsızlık söz konusuysa beslenme alışkanlığı değiştirilerek istenen so­nuç elde edilemez. Bu nedenle za­yıflıktan şikâyet eden kişilerin beslenme reçetelerine başvurma­dan önce hekim denetiminden geçmesi büyük önem taşır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular