tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Şişmanlatıcı Beslenmede Öğünlerin Bölünmesi

Zayıf kişilerde her zaman az ya da çok sindirim güçlüğü görülür. Bu sorun iyi beslenmeyi önler. Zayıflığı vücuttaki yağ birikimi belirlemekle birlikte iskelet ve kas kütlesi de olumsuz biçimde etki­lenmiş olabilir.

Ayrıca zayıf kişilerin iç organlardaki emme ve salgılama yüzey­lerinde de azalma olduğu belirlenmiştir.

Sindirim sistemi belirli bir yiyecek miktarıyla sınırlı olarak çalışmaya uyum gösterdiğinden her öğündeki ye­mek miktarından çok, öğün sayısını ar­tırmak daha iyi sonuç verecektir. Örne­ğin günlük besin miktarı üç yerine altı öğüne bölünerek alınabilir.

Ayrıca öğle ve akşam öğünlerine ay­rılan kalori miktarının azaltılması öneri­lir. Böylece kahvaltıya ağırlık veren ve ara öğünlerle desteklenen beslenme programına fizyolojik ve psikolojik ola­rak daha kolay uyum gösterilebilir.

Öğ­le ve akşam yemeklerini iki ana öğün sayıp, ara öğünlerin çok hafif geçiştiril­mesi şişmanlatıcı rejimle bağdaşmaz. Beslenme programı uygulanırken bu yaygın anlayış kesinlikle terk edilmeli­dir. Öğünlerde alışılmış miktarların üze­rine çıkmak sindirim sistemine her za­mankinden fazla yük bindirerek iştah­sızlık yaratacak hazımsızlık krizlerine yol açabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular