tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Şişmanlıkta İştah Kesiciler

İştah azaltıcı ilaçlar yalnızca belirli olgularda ve sıkı hekim denetimi altında kullanılmalıdır. Çünkü bu tip ilaçların ağır yan etkileri vardır. İdrar söktürücü ve bağırsak yumuşatıcı ilaçlar özellikle hekimin önermediği durumlarda kullanıldıklarında yarar sağlamadıkları gibi tehlikeli de olabilirler.

• İştah kesiciler – Amfetamin ve ben­zer etkiyi gösteren ilaçlar açlık merkezi­ni etkileyerek açlık duygusunu azaltır­lar.

Bu ilaçların merkez sinir sistemi üzerinde çok güçlü uyarıcı etkisi vardır. Bireşim yoluyla elde edildikleri yıllar­dan günümüze değin bileşimlerinde ya­pılan bazı değişikliklere karşın uyarıcı ve iştah kesici etkilerini ayırma olanağı bulunamamıştır.

Uyarıcı ve zindelik verici etkileri olan iştah kesici ilaçlar, rejim yapanla­rın çoğunda gıda alımının kısıtlanması­na bağlı olarak başlangıçta görülen bit­kinlik halini ortadan kaldırır. Ama am­fetamin ve benzerlerinin otonom sinir sistemi üzerinde önemli yan etkileri vardır. Bunlar sinirlilik, çarpıntı, sindi­rim bozuklukları, fenalık hissi ve özel­likle uykusuzluk gibi belirtilerle kendi­ni gösterir. Ortaya çıkan belirtiler hasta­ya verilen sakinleştiricilerin dozunu artırmayı zorunlu kılar. Böylece tedavi daha da ağırlaşır.

İştah kesici ilaçlar ay­nı zamanda hastada alışkanlığa, buna bağlı olarak da dozun gitgide artırılma­sına ve hastanın sonunda gerçek bir ilaç bağımlısı olmasına yol açar. Bu nedenle iştah kesici ilaçların satışı birçok ülkede sıkı bir denetim altına alınmış ya da ya­saklanmıştır.

İştah kesicilerin en önemli sakınca­larından biri de hastanın zayıflamak için kişisel çaba göstermesini engelle­mesi ve kendini bütünüyle ilacın etkisi­ne bırakmasıdır. Tedavi sonunda hasta ise bu ilaçlara bağımlı hale gelebilir, üstelik akılcı bir zayıflama yerine genel bir beslenme bozukluğu ortaya çıkabi­lir.

İştah kesicilerin kullanılması yalnız­ca şişmanların küçük bir bölümünde is­tenen sonucu vermektedir. Bu tür ilaçların yalnızca tedavinin başlangıcında iki ay boyunca ve ikişer gün ara vererek alınmaları gerekir.

Kullanım amaçları daha çok rejim sırasında beslenme alışkanlıklarında yapılan köklü değişiklik­lerin etkisini hafifletmektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular