tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Şişmanlıkta Tiroid Hormonları ve İyotlu Proteinler

• Tiroit hormonları ve iyotlu prote­inler – Tiroit hormonları eskiden beri normal kişilerde metabolizma sürecini hızlandırarak zayıflamayı sağlayacak bir araç olarak görülmektedir. Oysa bu hormonların kullanımı çok Önemli so­runlar yaratabilir.

– Tiroit hormonları düşük dozda veril­diğinde beklenen etkiyi yaratmaz. Yal­nızca kanda organizmanın ürettiği tiroit hormonlarının yerini alarak tiroit bezini dinlenmeye yönetirler. Böylece daha önce var olmayan bir tiroit bezi yet­mezliğine yol açarlar.

– Hekime danışmadan alınacak yüksek dozlar metabolizmayı hızlandırarak belirli bir zayıflama sağlarken vücutta çok önemli dengesizliklere de yol açar. Her şeyden önce bu zayıflama kısmen hücre dışı sıvıya bağlıdır ve öncelikle kas küt­lesinden kaynaklanır. Yağ kütlesinde ise bir değişiklik olmaz. Protein yıkımı­nın aşın boyuta varması nedeniyle id­rarda azot miktarı artar ve idrar yoluyla, aşırı miktarda potasyum kaybedilir.
Tiroit hormonlarından tiroksin ise çevre dokularda, kalp, karaciğer ve iskelet kaslarında glikoz kullanımını artırır.

Gereksinimi karşılamak için vücutta daha çok açığa çıkan şeker kan şekerini yükseltir ve idrarda şeker görülmesine yol açar. Aynı zamanda glikozun fart glüsit kaynaklarından oluşmasını kolay­laştırır. Daha da kötüsü insülinin yıkımını hızlandırır, yani şeker hastalığını ağırlaştırır.

Yüksek tiroksin dozları koroner damarlarda bozukluklara ve bunun sonucunda ilaca bağlı tireotoksikoza (Basedow hastalığı) yol açar. Hasta­lıkla birlikte kalp atım hızında artış, hal, titreme, görme bozuklukları ve sinirlilik hali ortaya çıkar. Bu bozukluk­lar bazen geriye dönülemez boyuta varır ve hatta ölüme yol açabilir.

Tiroit hormonları klinik ve biyolo­jik bakımdan normal olan şişmanlarda kesinlikle yararsız ve tehlikelidir.
Bununla birlikte kesin olarak belirlenmiş bazı özel olgularda ve tiroit “tembel olan” kişilerde, tedaviye yar dımcı olmak amacıyla, hekiminin belirlediği dozlarda tiroit hormonları verilerek zayıflatma başlatılabilir.

Genellikle ender olarak karşılaşılan bu olgular dışında, tiroit hormonlarının şişmanlık tedavisinde hiçbir yeri yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular