tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Spor Yapın, Sağlıklı Olun

Bir spora aniden başlamak kadar birden bırakmak da sakıncalıdır. Bir hareketi ölçülü ve devamlı yapmak vücut sağlığı açısından en doğru davranışdır.

Sağlık açısından hareketli olmak yararlıdır. Hareket etmekten ka­çınmayan insanlarda kan dolaşı­mı daha sağlıklı olacağından beynin çalışması da daha verim­li olacaktır. Spor yapmak vücu­da hareketlilik sağlayacağı için önemlidir. Ancak her spora her yaşta ve hiçbir hazırlık yapmadan, gerekli tıbbi kontrollardan geçmeden başlamak doğru değil ve de tehlikelidir.

Vücudun alıştığı hareket temposundan birden bire daha hareketli bir tempoya geçiş ilk olarak kalbin itirazı ile karşılaşır. Koşmanın veya hızlı yürümenin sağlık için iyi olduğunu öğrendiği­niz de daha önceleri yapmadığınız bu işleme birdenbire başlayıp süreyi uzatmaya zorlama­nız sağlığınız için fayda yerine zarar getirir. Herşeyi azdan başlayarak çoğaltmak en doğru­sudur.

Bazı sağlık öğütleri bir organın sağlığını korur­ken, diğerini bozan türdendir. Mesela aşırı zorlayıcı sporlar sahibini vakitsiz çökertebilir. Yapılan araştırmalar aşırı jogging yapanlarda yoğun bir stres oluştuğunu ortaya çıkarmıştır. Bedensel yüklenme dolayısıyla vücudun nor­malin üstünde stres hormonu sağlayarak vücu­dun yaşlanmasını hızlandırdığı anlaşılmıştır. Yi­ne gençliklerinde iddialı olan sporcuların özel­likle jimnastikçilerin ileri yaşlarda bazı bedensel şikayetlere maruz kaldığı tespit edilmiştir. Bir spora aniden başlamak kadar onu birden bırak­manın da sakıncalı olduğu bilinmektedir. Bir spor veya hareketi ölçülü ve devamlı yapmak sağlığı açısından en doğru davranışdır.

Her spor dalının vücuda genel etkileri olduğu kadar özel etkileri de olabilir. Bu konuda sağlık kontrolünden geçmenin dışında kişinin kendi üzerinde gözlemler yapması ve saptadığı deği­şiklikleri doktoruna danışması, olabilecek tehli­keleri önlemek bakımından faydalıdır.

Bazı Sporların Vücuda Etkileri

Tenis: Kan dolaşımını düzene sokar ve reaksi­yon becerisini arttırır. Topla uyum içinde hare­ket etmeyi öğretir. Birbirine bağlı hareketleri ritmik biçimde yapmayı öğretir.

Yüzme: Yüzme de tüm vücudu aynı anda aynı oranla çalıştıran bir spor tümdür. Konsantras­yonu ve hızı geliştirir. En önemli faydası ise kol, bacak ve sırttaki kasları güçlendirmesidir.

Futbol: Mükemmel bir koşu becerisi sağlar, kondisyonu arttırır. Reaksiyon yeteneğini geliş­tirir.

Golf: Tüm vücuda hakim olmayı, güzel yürü­meyi ve ideal duruş şeklini öğretir.

Kayak: Dengede kalmayı öğretir. Kondisyonu geliştirir. Ayrıca ani reaksiyon sistemini de ge­liştirir.

Kışın Açık Havada Spor Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar

• Evden çıkmadan önce tüm kaslarını egzer­siz yaparak yumuşatın, iyice ısınmada?!1 dış^rı çıkmayın. Bu ısınmaya beş dakika ayırmanız yeterli olacaktır. Böylece hem daha az üşüye­ceksiniz hem de incinmelere karşı hazırlıklı olacaksınız, iyice ısınmadan spor yapmaya başlarsanız hem üşütebilir hem de kaslarını­zın tutulmasına neden olursunuz.

• Kat kat giyinmeyin. Yapacağınız spor zaten vücut ısınızı yükseltecektir. Kat kat giyindiği­niz taktirde aşın terlersiniz, dolayısıyla hasta­lıklara davetiye çıkartmış olursunuz.

• Mutlaka bir şapka, bere ya da başlık takın. Zira baş, vücut ısısının yüzde kırkının kaybe­dildiği yerdir.

• Spora başladıktan sonra hemen durmayın. Bunun size hiçbir yararı olmayacaktır. Üste­lik teriniz üstünüzde soğuyacağı İçin hastalık riskini arttırırsınız. Mümkün olduğunca ara vermeyin.

• Bol bol su için.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular