tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Streptomisin

Streptomisin ilk olarak 1945 yılında Waksman’ca Streptomyces griseus ismindeki toprak mantarından elde edilmiş, aminoglikozid grubu bir antibiotiktir. Pekçok mikroplara, daha çok tüberküloz mikrobuna karşı etkili olması sebebiyle bu hastalığın tedavi edilmesinde kullanılan ilaç­lar arasındadır ve en etkilisidir. Streptomisin ve bir benzeri olan dihidrostreptomisin bakterilerin içine girdikten son­ra protein yapımını durdurmak yoluyla çoğalmalarını engellemekte ve hemen akabinde de ölüm­lerine sebep olmaktadır.
Mide – bağırsak yolundan emilme olmadığından kalçadan zerkedilen bir tür ilaçtır. Streptomi­sinin de her ilaç gibi yan etkisi elbette vardır. Baş dönmesi, bulantı, deri döküntüsü gibi yan etkiler gö­rülebilir. Yüksek dozda ve sürekli kulla­nıldığında işitme bozukluğu (sağırlık), ka­raciğer ve böbrek bozukluğu (albuminüri) yapabilir.
Ayrıca streptomisine karşı bakterilerde çok çabuk bir direnç ve bağışıklık mey­dana gelir. Bu sebeple, tüberküloz tedavi­sinde PAS ve INH gibi diğer ilaçlarla bir­likte kullanılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular