tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Taş Kırmada Kullanılan Alet Tipleri

Bu yöntemde insan vücudunun dışında­ki bir enerji kaynağından gelen çok kısa süreli ve yüksek basınçlı sesüstü (ultrason) dalgalarının çarpmasıyla safra taşları kırılır. Günümüzde piyasada bulunan taş kırıcı alet tipleri aşağıdaki sistemlerden birini kullanarak şok dalgaları üretirler.

Kıvılcım sistemi – Bu sistemde su dolu bir küvette bulunan ve yüksek voltajlı (yaklaşık 18.000 V) akıma tutulan iki elektrot bir kıvılcım doğurur.

Ortaya çıkan kıvılcım ani bir su buharlaşmasıyla yüksek hıza sahip bir dal­ga oluşturur. Bu dalga metal bir boşluk­ta toplanır ve safrakesesi ile taşın yer aldığı noktaya doğru yoğunlaştırılır.

Piezo-elektrik (piezo-seramik) sis­tem – Bu sistemde basıncın, kristalli maddeler yüzeyinde genişleme ya da büzülmeye yol açarak elektriksel kutup­laşma oluşturma özelliğinden yararlanı­lır; yarıküre biçimli ve su dolu bir kapta bulunan yaklaşık 3.000 seramik parçacı­ğı üzerinde elektrik uyarıları eşzamanlı olarak dağılır ve parçacıkların genişle­mesiyle su altında ani bir şok dalgası oluşur. Bu dalga taşın bulunduğu nokta­ya doğru yöneltilir.

Piezo-mekanik sistem – Bu sistemde bir su küvetinin içine yerleştirilmiş uy­gun bir diyaframın tirreşmesiyle oluşan dalgalar kullanılır.

Hangi sistemle üretilirse üretilsin, şok dalgaları su altındaki bir güç kayna­ğından yayılır. Bu amaçla hastanın bü­tünüyle ya da kısmen içine girdiği bü­yük küvetler ya da bir tel yerleştirilerek hastanın karnına bağlanan uygun mik­tarda su dolu kaplar kullanılır. Şok dal­galarının yayılması akustik kurallara uy­gun olarak gerçekleşir.

Dalga taşa çarptığında taş parçala­nır. Karaciğer ve safrakesesi duvarı gibi taşa yakın dokular dalgalardan zarar görmez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular